Ptasia grypa na Pomorzu. Jak się zachować?

Ptasia grypa na Pomorzu, w tym na Mierzei Wiślanej, jest kolejnym zagrożeniem dla turystów. Przy wejściach na plaże pojawiły się tablice z informacją „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony. Zakaz dokarmiania ptaków”.

Wcześniej, bo na początku marca podobne informacje ostrzegały plażowiczów w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie. Urzędnicy apelują, aby powstrzymać się przed dokarmianiem ptaków. Co prawda nie odnotowano przypadków zarażeń ptasią grypą wśród ludzi, ale gromadzenie ptactwa, które chętnie korzysta z pokarmu rozrzucanego na plaży przez ludzi, może generować ogniska choroby.

REKLAMA
PTASIA GRYPA. CO TO JEST?

Ptasia grypa jest wirusową, niebezpieczną chorobą. Zapada na nią w szczególności ptactwo, ale wirus HPAI/H5N8 teoretycznie może być niebezpieczny także dla ludzi. Człowiek może się zarazić w przypadku bezpośredniego kontaktu z chorym osobnikiem, ale także poprzez kontakt z mięsem, odchodami czy piórami. Wirus może przenosić się na ubraniach czy butach.

Biorąc pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, należy zachować pewną ostrożność, szczególnie u osób zawodowo kontaktujących się z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów – Główny Inspektorat Weterynarii.

Jeśli znajdziecie na plaży lub w okolicznych lasach martwego ptaka, natychmiast powinniście powiadomić o tym najbliższy Urząd Gminy. Pamiętajcie też o podaniu dokładnej lokalizacji. Należy pamiętać także o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno dotykać martwych ptaków. Ptasia grypa na Pomorzu jest na bieżąco monitorowana przez odpowiednie służby.


🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też

⦿ Mierzeja Wiślana: ATRAKCJE | INFO | PLAŻE | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

REKLAMA

🌞 Oferty premium

➕ DODAJ PROMOWANĄ OFERTĘ

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA
Bałtyk Sztutowo

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA