Meduzy na plaży. To koniec lata

Meduzy na plaży nie zwiastują ekologicznej katastrofy. To jasna oznaka końca lata i nadchodzącej jesieni. Galaretowate stwory, których coraz więcej można zobaczyć na nadbałtyckich plażach to chełbia modra.

MEDUZY NA PLAŻY TO ZNAK KOŃCA LATA

Okres wakacji to czas, w którym rozmnażają się meduzy. Jednocześnie te starsze kończą swój cykl życia. Teraz bałtyckie prądy wyrzucają te, które spełniły już swój ziemski obowiązek, na piaszczyste plaże na całej długości wybrzeża Bałtyku. Gdy wiatr wieje z północy martwe osobniki są wyrzucane na plaże.

Łatwo je zauważyć – na przełomie sierpnia i września w niektórych miejscach morze wyrzuca ich setki, a nawet tysiące. Nie należy się ich jednak obawiać. Meduzy na plaży są martwe i – co za tym idzie – całkowicie niegroźne.

Chełbia rozmnaża się płciowo lub poprzez pączkowanie. Młode osobniki osiadają na dnie morza. Dorosłe wyposażone są w parzydełkowate ramiona, które wydzielają jad. Umożliwia on meduzom obronę i zdobywanie pokarmu.

REKLAMA

Oparzenie spowodowane kontaktem z chełbią modrą jest całkowicie niegroźne dla człowieka, bywa jednak bardzo nieprzyjemne. Szczególnie u osób uczulonych na toksyny może wystąpić uciążliwe pieczenie lub swędzenie, które mija jednak samoistnie zazwyczaj po kilku godzinach.


ZOBACZ TEŻ

⦿ Mierzeja Wiślana: ATRAKCJE | INFO | PLAŻE | NOCLEGI | JEDZENIE | WIDEO

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ DODAJ STRONĘ WWW

REKLAMA

🌞 Atrakcje na Mierzei Wiślanej

🌞 Noclegi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA

🌞 Aktualności z Mierzei Wiślanej

🌞 Gdzie zjeść na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE RESTAURACJE

REKLAMA

🌞 Warto wiedzieć

🌞 Usługi na Mierzei Wiślanej

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE USŁUGI

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA