Wyspa na Zalewie Wiślanym. Skąd ta nazwa?

Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie nosiła nazwę „Wyspa Estyjska”. Powstanie  przy okazji budowy przekopu i kanału żeglugowego przecinającego Mierzeję Wiślaną. Wyniki głosowania na nazwę wyspy podał 23 września resort gospodarki morskiej.

W oficjalnym komunikacie udostępnionym przez ministerstwo rzecznik resortu, Michał Kania poinformował, że Wyspa Estyjska to zwycięska nazwa dla projektowanej wyspy na Zalewie Wiślanym. Na tę propozycję oddano blisko dziesięć tysięcy głosów. Na podium znalazły się także proponowane nazwy Wyspa Bursztynowa oraz Wyspa Rukwiel.

Nazwa Wyspa Estyjska ma nawiązywać do średniowiecznego określenia wód Zalewu Wiślanego. Estami nazywano w źródłach antycznych i wczesnośredniowiecznych plemiona zachodnio-bałtyjskie zwane później lepiej znanymi współczesnym Prusami.

REKLAMA

Wyłonienie zwycięzcy konkursu nie oznacza wcale, że wyspa na Zalewie Wiślanym otrzyma swoją nazwę w trybie natychmiastowym. Konkurs to jedno, a papierkowe formalności to drugie. Teraz, po rozstrzygnięciu części konkursowej i wyborze nazwy rozpocznie się formalna procedura.

“Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięską nazwę nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autor zwycięskiej propozycji otrzymają pamiątkowy grawerton”- poinformował rzecznik resortu gospodarki morskiej.

Konkurs wyłonił także nazwy dwóch innych wysp. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka.

fot.namierzeje.pl

PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ NA PEACEFUL ADRENALINE

ZOBACZ TEŻ

NOCLEGI NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI

REKLAMA