Otwarte plaże, hotele muszą poczekać

Rozporządzenie, które reguluje nowe zasady poruszania się po terenach otwartych, ominęło temat wstępu na plażę. Jednak natychmiast pojawiło się wiele pytań, a oficjalne źródła potwierdziły, że plaże są otwarte od poniedziałku, 20 kwietnia. Od rana zdejmowano taśmy odgradzające wejścia na plaże w większości kąpielisk na północy Polski. Otwarto też mola, między innymi to w Sopocie.

Otwarcie terenów rekreacyjnych nie dotyczy jednak placów zabaw. Także działalność ośrodków noclegowych – hoteli i pensjonatów – wciąż jest niemożliwa. Ta część turystycznego biznesu ma zostać „odmrożona” w następnej kolejności. Kiedy? Tego na razie nie wiemy, decyzja będzie uzależniona od rozwoju sytuacji i wyników rządowych analiz. Na razie muszą nam wystarczyć otwarte plaże

– Nie traktujmy tego jako zaproszenia do niekontrolowanej rekreacji. To dla zwiększenia komfortu zdrowia psychicznego ludzi – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Czy zatem majowy weekend nad morzem jest realny? Najprawdopodobniej będzie to trudne. Jeśli obiekty noclegowe wciąż nie będą działać, o kilkudniowym wyjeździe nad morze możemy na razie zapomnieć. Przyjemność ta zostanie więc zarezerwowana dla tych, którzy przyjadą na plażę na jeden dzień, albo są właścicielami nadmorskich domów lub apartamentów. Ich zakaz nie dotyczy, ponieważ rządowe rozporządzenie złagodziło ograniczenia w przemieszczaniu się.

REKLAMA
SKĄD WZIĘŁO SIĘ ZAMIESZANIE?

Jak informowaliśmy wcześniej, w miniony weekend samorządy czekały na doprecyzowanie rozporządzenia. O plażach nie wspominał w swoim wystąpieniu minister zdrowia. Nie wspominała o nich też oficjalna notka, którą umieszczono na rządowej stronie www.gov.pl. W takiej sytuacji nadmorskie samorządy nie chciały decydować samodzielnie o zdjęciu lub utrzymanie zakazu wejścia na plaże.

Ewidentny błąd szybko naprawiono. Oficjalne źródła rządowe potwierdziły, że plaże znajdują się na liście miejsc publicznych, które objęto złagodzeniem restrykcji. Pamiętajmy jednak, że podczas spacerów po lesie lub plażach wciąż obowiązują zasady zachowania odległości i szczególnej ostrożności.

– Pamiętajmy, że nadal obowiązuje zakaz grupowania się i trzeba zachowywać bezpieczny odstęp. Dla bezpieczeństwa w miejscach, gdzie może pojawiać się więcej osób, zachowujemy obowiązek zasłaniania twarzy. Na parkingu nosimy więc maseczkę, ale w lesie już tego obowiązku nie ma – mówi minister Michał Woś.

Rada Ministrów przypomina także, że wciąż obowiązuje zakaz korzystania z tzw. „malej infrastruktury”, a więc z urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci, wiat i miejsc biwakowania.

Zobacz też
REKLAMA
Bałtyk Sztutowo

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Apartamenty NCNK | NaMierzeje.pl

2 komentarze do “Otwarte plaże, hotele muszą poczekać

Możliwość komentowania została wyłączona.