Okopy z II wojny światowej. Pamiątka wryta w ziemię

Okopy z II wojny światowej można napotkać wzdłuż całej Mierzei Wiślanej. Wzdłuż trasy rowerowej prowadzącej z Mikoszewa do Piasków znajdziecie mnóstwo pozostałości po działaniach wojennych. Najbardziej widoczne są liczne okopy, które zauważycie, nie zsiadając nawet z rowerów.

Czy wiecie, że działania wojenne na Mierzei Wiślanej zakończyły się później, niż oficjalnie zamknięto historyczny rozdział WWII? Wszystko z powodu… rozbieżności w ustawieniach zegarków oraz wyjątkowej zaciętości walk prowadzonych na całym pasie Mierzei.

DO OSTATNIEJ CHWILI

Nie wchodząc w szczegóły – na Mierzei do ostatnich chwil wojny stacjonowało kilkadziesiąt tysięcy zamkniętych w kleszcze niemieckich żołnierzy, dla których okoliczne porty były jedyną drogą ewakuacji.

Na wąskim pasie ziemi, otoczonym z obu stron wodą, tygodniami prowadzono ciężki ostrzał, który wymuszał na obu stronach budowę rozległych okopów oraz transzei łączących stanowiska ogniowe i obronne.

REKLAMA
instagram namierzeje
OKOPY WZDŁUŻ TRASY ROWEROWEJ

Cała Mierzeja pełna jest do dziś takich miejsc. W okolicach Piasków w lasach znajdziecie bez zbytniego wysiłku pozostałości betonowych bunkrów. Na pasie pomiędzy Stegną a Sztutowem, po południowej stronie ścieżki rowerowej zauważycie bez wytężania wzroku zarówno szersze, jak i węższe, pojedyncze lub kilkuosobowe stanowiska ogniowe.

okopy z II wojny światowej
OKOPY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ – STEGNA

Pofałdowany, przeorany wąwozami las w wielu miejscach nie jest dziełem natury, a pozostałością po działalności człowieka. Choć minęło już kilkadziesiąt lat, Mierzeja Wiślana wciąż przypomina o wydarzeniach z pierwszej połowy XX wieku…

Leśne dukty, trasy, ścieżki prowadzące na plaże – wszystkie one prowadzą przez miejsca, w których kilkadziesiąt lat temu toczyły się walki. Często, spacerując w upalne, letnie dni, nie zdajemy sobie sprawy, że okolice Mierzei Wiślanej były sceną dramatycznych scen. Owe sceny – dosłownie – wryły się w nadmorski krajobraz. To właśnie okopy z czasów II wojny. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, takich śladów znajdziecie dziesiątki.

okopy z II wojny światowej
OKOPY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ – MIKOSZEWO
okopy z II wojny światowej
OKOPY Z II WOJNY ŚWIATOWEJ – SZTUTOWO

ZOBACZ TEŻ:

NOCLEGI NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI