Tajemnice Bałtyku. Wciąż jest ich wiele
Tajemnice Bałtyku wciąż czekają na odkrycie. Bałtyk jest jednym z najmłodszych i najmniej zasolonych mórz na świecie – dlatego panują w nim specyficzne warunki. Morze Bałtyckie powstało zaledwie około 10 tysięcy lat temu z wód topniejącego lodowca. W porównaniu do wieku innych akwenów na naszej planecie, te 10 tysięcy lat jest jak mrugnięcie okiem.
- Morze Bałtyckie ulega stałej degradacji ze względu na zanieczyszczenia trafiające do wód
- w Morzu Bałtyckim żyją 3 gatunki fok. Ich populacja powoli się odradza
- najgłębszy punkt Morza Bałtyckiego znajduje się ponad 450 metrów pod powierzchnią wody
Bałtyk praktycznie z każdej strony jest otoczony przez uprzemysłowione, zaludnione państwa, których działania negatywnie wpływają na stan naturalnego środowiska wodnego. Warto pamiętać o tym nie tylko w Światowy Dzień Morza. Transport morski, zakrojone na potężną skalę rybołówstwo, wysoka zawartość związków organicznych spływających do morza – to elementy, które znacznie przyczyniają się do degradacji Morza Bałtyckiego.
Jednym z najpoważniejszych problemów jest zjawisko eutrofizacji. Związki azotu i fosforu, trafiają do morza z gospodarstw rolnych i powodują masowe wykwity glonów i sinic. To zjawisko jest doskonale znane wszystkim, którzy nad Bałtykiem spędzają wakacje. Jednak najpoważniejszą konsekwencją tego zjawiska nie jest wcale zakaz kąpieli. Jego efektem jest bowiem powstawanie i rozszerzanie się martwych stref – obszarów beztlenowych, w którym zwykłe wodne życie praktycznie przestaje istnieć.
Ogromnym problemem jest także zanieczyszczenie wód przez odpady i śmieci. Pamiętajmy o tym, zbierając się z plaży po całodziennym, błogim leżakowaniu na piasku. Wystarczy rozejrzeć się dookoła i pozbierać to, co po nas zostało.
➡ Tajemnice Bałtyku, czyli co warto wiedzieć
- Bałtyk zamieszkiwany jest przez 3 gatunki fok: szarą, pospolitą i obrączkowaną. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, przede wszystkim ze względu na polowania i kłusownictwo foki prawie zniknęły z naszych wód. Dziś udało się odtworzyć ich populację
- na skraju przetrwania wciąż jest morświn, czyli krewny delfina. Szacuje się że dziś w Morzu Bałtyckim żyje zaledwie kilkaset morświnów
- czy w Bałtyku żyją krewetki? Oczywiście – w Polsce można znaleźć na plażach pojedyncze sztuki, ale np. w Danii są poławiane masowo i trafiają na duńskie stoły.
- co roku w wodach Bałtyku „gubi się” od 5 do 10 tysięcy fragmentów sieci rybackich. Stanowią one ogromne zagrożenie dla morskich stworzeń, które masowo giną zaplątane w bezpańskie sieci
- w zimowe miesiące przed laty na przybrzeżnych połaciach bałtyckiego lodu powstawały „okresowe” karczmy. Miały one obsługiwać podróżnych przemierzających Pomorze ze wschodu na zachód lub odwrotnie. Legendy o karczmach na środku zamarzniętej drogi do Szwecji są raczej mało prawdopodobne
- najgłębszym punktem Morza Bałtyckiego jest głębia Landsort (459m p.p.m.). Znajduje się pomiędzy Gotaldią a Sztokholmem.
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?