Żuławska Kolej Dojazdowa pojedzie na plażę?

Żuławska Kolej Dojazdowa to jedna z największych atrakcji turystycznych na nie tylko na Mierzei Wiślanej, ale także na całym Pomorzu. Jest pozostałością po gęstej sieci połączeń, jaka jeszcze 40 lat temu funkcjonowała w regionie. Teraz ŻKD ma szansę na modernizację i rozwój infrastruktury.

  • studium wykonalności rewitalizacji wskaże kierunki rozwoju i modernizacji ŻKD
  • w planach jest między innymi wprowadzenie kolei na wał wiślany oraz przeprowadzenie torów bliżej plaży w Stegnie Sztutowie
  • ŻKD jest jedną z największych atrakcji turystycznych na całym Pomorzu
REKLAMA

Kolorowe wagoniki ŻKD w ubiegłym sezonie przewiozły ponad 90 tysięcy pasażerów. Zdecydowana większość z nich to turyści, ale z kolei korzystają też regularnie mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego. Żuławska wąskotorówka ma szansę na modernizację, ale także rozbudowę. Do tego jeszcze daleka droga, ale w maju 2022 podpisano umowę na studium wykonalności rewitalizacji.

dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Studium wskaże kierunki modernizacji infrastruktury, ale także zakłada sprawdzenie możliwości rozbudowy sieci. W planach znalazły się odcinki na wale wiślanym w Mikoszewie, a także przeprowadzenie linii przez Stegnę i Sztutowo nieopodal plaży. Dziś dojście od stacji ŻKD nad wody Morza Bałtyckiego zajmuje nawet kilkadziesiąt minut.  

Za kilka lat Żuławska Kolej Dojazdowa może stać się nie tylko atrakcją, ale też ważnym elementem komunikacji. Dziś większość pasażerów to turyści, którzy spędzają wakacje na Mierzei Wiślanej.

„Ten projekt to przejście z XIX do XXI wieku. Zupełnie nowe spojrzenie na układ komunikacyjny. Warto, aby Żuławy dostały najnowocześniejszy środek transportu o wysokim komforcie podróży – wyjaśnia Paweł Pleśniar, wiceprezes Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, które odpowiada za ŻKD.

Zobacz też
REKLAMA
Bałtyk Sztutowo

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA