NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCI

Sztormy zniszczyły zejścia na plaże. Zalecana ostrożność

Styczniowe sztormy wyrządziły znaczne szkody Mierzei Wiślanej. Woda, która pokrywała miejscami całą szerokość plaż, spowodowała liczne podmycia wydm i klifów.

  • sztormy nękały wybrzeże Bałtyku przez kilka dni
  • silny, północny wiatr spowodował znaczne podniesienie poziomu wody, zalania plaż, a także „cofki” rzek
  • prace remontowe trwają, do czasu ich zakończenia zalecamy szczególną ostrożność
REKLAMA

W Sztutowie doszło do uszkodzenia kilku zejść na plażę. Niektóre z uszkodzeń są znaczne, w innych przypadkach doszło tylko do podmyć. Podobnie wygląda sytuacja w Kątach Rybackich i Krynicy Morskiej.

Gminy, przy współpracy Urzędu Morskiego w Gdyni, na bieżąco starają się usuwać skutki sztormów. Jednak do czasu, kiedy prace zostaną zakończone, zalecamy szczególną ostrożność podczas spacerów po plażach, leśnych ścieżkach prowadzących wzdłuż brzegu oraz korzystania z drewnianych i betonowych zejść.

dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

https://www.youtube.com/watch?v=uNvIK3D3FuY

Sztormy nie są nad Bałtykiem niczym niespotykanym – szacuje się, że na Mierzei Wiślanej rocznie średnio mamy około 40 dni z wiatrem wiejącym ze sztormową prędkością, czyli powyżej 17 metrów na sekundę.

Sztormy są groźne i niebezpieczne, ale pamiętajmy, że niosą ze sobą też wiele pozytywnych zjawisk. Pomagają między innymi w wymianie wody napływającej z Morza Północnego. Dzięki temu odwracają efekt powstawania „beztlenowych pustyń” na dnie Bałtyku.

▶️ Zniszczone wejścia na plażę Mierzei Wiślanej. Galeria zdjęć

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA
Nadzalewowa Kolej Drezynowa | NaMierzeje.pl

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA