NaMierzeje.pl
WARTO WIEDZIEĆ

Sztorm na Bałtyku. Piękny, niebezpieczny, ale… pożyteczny

Sztorm na Bałtyku nie jest niespotykanym zjawiskiem. Średnio w roku przez 40 dni wiatr wieje z prędkością powyżej 17 metrów na sekundę, co według skali Beauforta oznacza właśnie sztormową pogodę.

 • sztormowa pogoda na Bałtyku jest rzadkością w okresie wakacyjnym
 • sztorm jest groźny i niebezpieczny, ale pomaga także w wymianie i natlenianiu wody, a także zatrzymuje rozwój beztlenowych pustyń
 • fale na Bałtyku są krótkie i strome – dlatego sprzyjają ostrym objawom choroby morskiej
REKLAMA

Większość sztormowych dni przypada na okres późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Największą szansę na zaobserwowanie sztormu mamy w styczniu. Wtedy fale są też największe, mogą sięgać wysokości 6-7 metrów. To jeden z powodów, dla których zimą warto odwiedzić Mierzeję Wiślaną.

Co to jest właściwie sztorm?

Sztorm, to według definicji, silny i długotrwały wiatr wiejący nad oceanami i morzami. Taka pogoda nie zawsze musi jednak formować ogromne fale, czasem może dochodzić tylko do występowania zjawiska zwanego sztormowym spiętrzeniem. Podniesienie poziomu morza sprawia wtedy, że fale docierają znacznie głębiej, powodując między innymi tzw. cofki, czyli wpływanie wody do rzek i niebezpieczne podnoszenie ich poziomu.

Bałtyk jest z natury spokojnym morzem, ale niektóre spiętrzenia przekraczają poziom dwóch metrów. Rekordowe stany zanotowano w Świnoujściu (+696 cm) i w Kołobrzegu (+720 cm) pod koniec XIX wieku.

dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Sztormowa pogoda ma także swoje pozytywne efekty. Silne wiatry podnoszące poziom Morza Północnego sprawiają, że do Bałtyku przelewają się ogromne, słone i natlenione masy wody. Ponieważ woda z północy opada na dno Bałtyku, powoduje wymianę zalegających tam, beztlenowych wód dennych.

Świeża, zimna woda, pomaga funkcjonować wielu gatunkom morskiej fauny i flory. Dodatkowo sztormowy dzień do idealny sposób na przyjęcie dodatkowej dawki zdrowego jodu.

Bałtyckie sztormowe fale sięgają kilku metrów. Nie są też falami długimi, rozciągają się na dystansie od 30 do 60 metrów. Dla porównania fale oceaniczne mają wysokość od 7 do 16 metrów i długość przekraczającą czasem nawet pół kilometra. Rekordowe na Bałtyku wartości odnotowano w 2004 roku podczas sztormu Rafael, kiedy maksymalne wysokości spiętrzonej wody sięgnęły poziomu 14 metrów.

REKLAMA
Skala Beauforta. Co warto wiedzieć?

Skali Beauforta używa się do opisu siły wiatru na wszystkich akwenach na naszej planecie. Jest ona podstawowym wyznacznikiem pogody dla każdego żeglarza. Ciekawostką jest fakt, że w skali Beauforta nie określono największej prędkości wiatru. Dla stanu 12 w skali, czyli wiatru huraganowego oznaczono tylko dolną granicę, która wynosi 32,6 metra na sekundę.

Bałtycka fala jest krótka i stroma. Wiedzą o tym wszyscy, którzy zdecydowali się na żeglowanie po naszym morzu. Niestety takie ukształtowanie fal powoduje przykre konsekwencje – ciężko tu obronić się przed atakiem choroby morskiej.

Skala Beauforta. Jak rozpoznać?

 • 0 – cisza. tafla lustrzana. bezruch powietrza
 • 1 – powiew, niewielkie zmarszczki na wodzie, dym unosi się prawie pionowo
 • 2 – krótka fala o szklistych grzbietach, odczuwalny powiew na twarzy
 • 3 – łagodny wiatr porusza liście
 • 4 – na grzbietach fal tworzy się piana, wiatr porusza gałązki
 • 5 – gęste, białe grzebienie na falach, szum morza, wiatr porusza większe gałęzie
 • 6 – powstają grzywacze, wiatr porusza grube gałęzie
 • 7 – równoległe pasma piany, wiatr porusza cieńsze pnie
 • 8 – sztorm, wysokie, długie fale, wiatr ugina pnie
 • 9 – silny sztorm, fale i pasma piany, wiatr unosi drobne przedmioty
 • 10 – bardzo silny sztorm, morze białe od piany, fale przewalają się, wiatr łamie gałęzie i drzewka
 • 11 – gwałtowny sztorm, wiatr zrywa wierzchołki fal, w powietrzu pył wodny, wiatr łamie pnie drzew
 • 12 – huragan kipiel, huk morza, wiatr niszczy budynki
Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA