NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Zorza polarna nad Mierzeją Wiślaną. Widoki jak w dalekiej Laponii

Zorza polarna nad Bałtykiem pojawiła się w nocy z piątku na sobotę. Jej barwne światła widoczne były nad wodami Morza Bałtyckiego z niespotykaną na tej szerokości geograficznej intensywnością.

  • zorza polarna była widoczna nad wieloma regionami Polski w nocy z 14 na 15 stycznia 2022
  • aby zorza była dobrze widoczna na tej szerokości geograficznej, musi trafić na idealne warunki atmosferyczne
  • zorza polarna nad Bałtykiem to rzadkie zjawisko, ale tym razem była wyraźna i intensywna
REKLAMA

Noc z 14 na 15 stycznie 2021 roku zapamięta wielu nocnych spacerowiczów i miłośników fotografii. Widok zaskoczył obserwatorów nieba, bo zorza polarna nad polskim morzem to ogromna rzadkość. Zjawisko było najlepiej widoczne na północy Polski, choć w sieci znalazły się zdjęcia także z innych regionów Polski. Na Mierzej Wiślanej zorzę polarną można było obserwować między innymi z Kątów Rybackich.

Zorza polarna jest zjawiskiem typowym dla północnych regionów naszej planety. Często można ją zaobserwować w Norwegii, Szwecji czy Finlandii. Aby była widoczna w Polsce, musi trafić na określone warunki atmosferyczne.

dalszy ciąg tekstu pod galerią zdjęć

➡ Zorza polarna nad Bałtykiem. Galeria

fot. fb.com/marinasztutowo & fb.com/msbaltictreasure

➡ Zorza polarna. Jak powstaje?

Przyczyna zjawiska zorzy polarnej powstaje na Słońcu, które emituję w stronę Ziemi strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Kiedy na gwieździe dochodzi do „ponadplanowej” liczby rozbłysków, wyrzuca ona więcej takich cząstek. Cząstki po dotarciu w pobliże naszej planety zmieniają swój kierunek pod wpływem ziemskiego pola magnetycznego i poruszają się wzdłuż linii łączącej ziemskie bieguny.

Następnie cząstki wiatru słonecznego wzbudzają atomy w obszarach polarnych, „rozpalając” zorzowe światło. Barwa światła jest uzależniona od wielu czynników, takich jak choćby gazy w których otoczeniu powstaje, czy wysokość jego powstawania.

REKLAMA
Zorza polarna. Warto wiedzieć
  • zorza polarna jest zjawiskiem widocznym najwyraźniej w okolicach biegunów
  • zjawisko zorzy polarnej przynajmniej dwukrotnie zostało wywołane przez detonację ładunku jądrowego, grzejącego jonosferę
  • podczas występowania zorzy polarnej dochodzi do zaburzeń w emisji fal radiowych, a nawet całkowitej ich blokady
  • kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, azotowe zorze świecą w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

A może Wam udało się sfotografować zorzę polarną nad Mierzeją Wiślaną? Może zrobiliście inne zdjęcie lub film, którym koniecznie chcecie się podzielić? Jeśli tak, zapraszamy do naszych mediów społecznościowych. Grupa Mierzeja Wiślana na FB jest miejscem tworzonym przez Was! Znajdziecie tam wideo, zdjęcia, informacje o polecanych noclegach, a także odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania dotyczące wypoczynku na Mierzei Wiślanej.

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA