NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

WARTO WIEDZIEĆ

Muszle na plażach. Kto w nich mieszkał?

Muszle na plażach nad Bałtykiem należą do stałych mieszkańców naszego morza. Zastanawialiście się kiedyś, skąd się tam wzięły i dla jakich stworzeń były domem?

Spacerując po plażach na Mierzei Wiślanej słyszycie charakterystyczny chrzęst pod stopami. To pękające muszelki, które wyrzuca Morze Bałtyckie. Nie są tak duże i tak różnorodne jak te, które można spotkać nad oceanem lub na plażach Morza Śródziemnego. Nie oznacza to wcale, że nie warto wiedzieć, jak wygląda ich podwodne życie.

REKLAMA
Sercówka pospolita

Ten małż wprowadził się do najładniejszej muszelki, jaką możecie znaleźć na nadbałtyckich plażach. Charakterystyczne, promieniste żeberka i różne odcienie są charakterystyczne dla sercówki pospolitej. Muszelki tego gatunku nie są duże, ich długość rzadko przekracza 3 centymetry. Są jednak twarde i wytrzymałe – w przeciwieństwie do kruchych muszelek innych bałtyckich gatunków. Dlatego często wykorzystuje się je do tworzenia ozdób, wisiorków czy pamiątkowych drobiazgów znad morza.

Sercówka jest gatunkiem pospolitym w Morzu Bałtyckim. Występuje także w Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym.

Rogowiec bałtycki

To także niewielki małż, którego rozmiar dochodzi do 2.5 centymetra. Ponieważ jego muszelka nie jest wzmocniona dodatkowymi żeberkami, jest bardzo krucha i delikatna. Na jej powierzchni można zauważyć charakterystyczne pierścienie, które są efektem przyrostu i powstawania kolejnych warstw. Może być zabarwiona na czerwono, brązowo lub żółto. Rogowiec żyje nawet 12 lat, jeśli wcześniej… nie zostanie zjedzony przez płastugę.

Małgiew piaskołaz

To prawdziwy bałtycki gigant. Dorasta do długości nawet 8 centymetrów, co jak na warunki panujące w naszym morzu jest poważnym osiągnięciem. Co ciekawe, ten gatunek wymarł w Europie już w plejstocenie. Wrócił jednak w XVII wieku, przyniesiony z Ameryki Północnej.

Małgiew żyje  w piaszczystych i mulistych zatokach, na głębokości do kilkudziesięciu metrów. Muszla piaskołaza, pomimo swoich rozmiarów, jest bardzo cienka i krucha. Początkowo jest ciemna, ale bardzo szybko traci wierzchnią warstwę. Dlatego muszle, które znajdujecie na piasku, są zazwyczaj śnieżnobiałe. Małgiew mieszka zakopany w piasku, nawet 50 centymetrów pod powierzchnią dna.

Omułek jadalny

Wreszcie coś na talerz! Omułek żyje w morzach północnej Europy, na głębokościach do 50 metrów. Osiąga długość 4 centymetrów, choć na głębokich, słonych wodach trafiają się egzemplarze dwa razy większe. Żyje w skupiskach liczących nawet kilka tysięcy osobników. Młodsze osobniki przemieszczają się za pomocą „nogi”. Starsze prowadzą osiadły tryb życia, przytwierdzone do podłoża.

Omułek jest jadalny i masowo poławiany przez człowieka. Żywią się nim także flądry, dorsze, drapieżne ślimaki czy rozgwiazdy. Są też ważnym pożywieniem dla zimujących nad Bałtykiem ptaków. Kaczki lub łyski chętnie stołują się w koloniach omułka na płyciznach. Omułek jest ważnym elementem morskiego ekosystemu – przerabia wodną zawiesinę w wysokobiałkowy pokarm. Duża kolonia omułka potrafi przefiltrować dziennie kilkaset metrów sześciennych morskiej wody. Jego muszle na plażach można spotkać w specyficznych miejscach, często przyczepione do desek lub korzeni wyrzuconych na brzeg.

Głodni? Sprawdźcie, czy w Bałtyku żyją krewetki?


Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA