Koronawirus na plaży. Jakie są wytyczne sanepidu?
W okresie wakacji plaże będą dostępne dla turystów. Jednak wytyczne sanepidu wskazują jasno, że w tym sezonie będziemy musieli zwracać uwagę na szczegóły, o których do tej pory być może nie pamiętaliśmy. Niektóre z nich są związane z obecną sytuacją epidemiologiczną. Inne – jak choćby obowiązek segregacji odpadów i zachowania czystości – powinny na zawsze zostać w naszych głowach.
Najważniejsze zasady wprowadzone na podstawie wskazówek sanepidu, to zapewnienie minimum 4 metrów kwadratowych powierzchni dla każdego użytkownika plaży, oraz zakaz korzystania z kąpielisk przez zamieszkujących z osobami przebywającymi na kwarantannie. Wspomniane 4 metry nie dotyczą osób wspólnie zamieszkujących, czyli np. rodzin.
WYTYCZNE SANEPIDU:
- Nie należy korzystać z kąpielisk w przypadku przebywania na kwarantannie lub w izolacji oraz zamieszkiwania z osobą przebywającą na kwarantannie
- Dla kąpielisk nadmorskich należy dążyć do utrzymania dystansu społecznego i zapewnienia co najmniej 4 m2 powierzchni na każdego użytkownika. Nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących.
- Należy zachowywać dystans społeczny i minimalną odległość od osób postronnych zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawa na całym obszarze obiektu. Także podczas kąpieli w wodzie, jak również w czasie oczekiwania na wejście na teren kąpieliska (z wyłączeniem osób wspólnie zamieszkujących).
- Należy unikać zatłoczonych plaż/miejsc lub zgromadzeń na terenie kąpieliska
- Zaleca się szczególnie staranne zasłanianie ust i nosa (z użyciem chusteczki) podczas kaszlu i kichania.
- Należy korzystać z własnego sprzętu turystycznego, przyborów toaletowych. (koce, pledy, leżaki, maty, ręczniki, sprzęt do nauki lub ułatwienia pływania, sprzęt ochronny).
- Zaleca się szczególną dbałość o higienę rąk – częste mycia rąk wodą z mydłem oraz/lub ich dezynfekcja, po skorzystaniu z toalety. Także po kontakcie z wszelkimi powierzchniami/urządzeniami publicznego użytku.
- Należy zachowywać czystość w otoczeniu, wyrzucać odpady do właściwych pojemników, zgodnie z zasadami segregacji o ile to możliwe.
- Nie należy korzystać z kąpielisk/miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w przypadku złego samopoczucia i podwyższonej ciepłoty ciała, infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zakrywanie ust i nosa należy odnosić do aktualnych przepisów prawa w trakcie przemieszczania się po terenach otwartych. Nie zaleca się zasłaniania nosa i ust podczas kąpieli w wodzie.
ZOBACZ TEŻ
- Strefa płatnego parkowania w Stegnie
- Kościół Stegnie, czyli żaglowiec pod sufitem
- Czy krewetki żyją w Bałtyku?
⏩ Zobacz też
- Do Krynicy Morskiej wyremontowaną trasą 501
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?