NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Zorza polarna nad Bałtykiem. Takiego spektaklu jeszcze nie było

Zorza polarna nad Bałtykiem rozpaliła internet. W sieci pojawiły się setki zdjęć i materiałów wideo. To zjawisko było widoczne nie tylko na północy Polski, ale także w innych regionach. Jednak to właśnie zdjęcia z plaży pełnej barw i świecących gwiazd robią największe wrażenie.

  • według specjalistów tak wyraźnej i jasnej zorzy nie było9 nad Polską od ponad dwudziestu lat
  • zorza rzadko pojawia się na naszej szerokości geograficznej i często nie jest widoczna gołym okiem
  • zjawisko zorzy polarnej jest normalne dla północnych części kontynentu, jednak tym razem można było ją obserwować nawet z… Afryki
REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl

Majowa zorza polarna na Mierzei Wiślanej była niesamowitym spektaklem. Przyciągnęła na plaże dziesiątki obserwatorów i profesjonalnych fotografów. Tym razem zapowiedzi okazały się w 100% trafne – skala spektaklu na niebie przekroczyła wszelkie oczekiwania.

Czym jest zorza polarna?

Przyczyna zjawiska zorzy polarnej powstaje na Słońcu, które emituję w stronę Ziemi strumień naładowanych cząstek, czyli wiatr słoneczny. Kiedy na gwieździe dochodzi do „ponadplanowej” liczby rozbłysków, wyrzuca ona więcej takich cząstek. Cząstki po dotarciu w pobliże naszej planety zmieniają swój kierunek pod wpływem ziemskiego pola magnetycznego i poruszają się wzdłuż linii łączącej ziemskie bieguny.

Następnie cząstki wiatru słonecznego wzbudzają atomy w obszarach polarnych, „rozpalając” zorzowe światło. Barwa światła jest uzależniona od wielu czynników, takich jak choćby gazy w których otoczeniu powstaje, czy wysokość jego powstawania.

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów

Zorza Polarna w pigułce

  • zorza polarna jest zjawiskiem widocznym najwyraźniej w okolicach biegunów
  • zjawisko zorzy polarnej przynajmniej dwukrotnie zostało wywołane przez detonację ładunku jądrowego, grzejącego jonosferę
  • podczas występowania zorzy polarnej dochodzi do zaburzeń w emisji fal radiowych, a nawet całkowitej ich blokady
  • kolor zorzy zależy od rodzaju gazu oraz od wysokości, na jakiej występuje zjawisko. Na czerwono i na zielono świeci tlen, azotowe zorze świecą w kolorach purpury i bordo. Zderzenie cząstek z mieszaniną azotu i tlenu daje barwę żółtą. Lżejsze gazy – wodór i hel – świecą w tonacji niebieskiej i fioletowej.

Zorza Polarna nad Bałtykiem

fot. Facebook Patryk Kosmider Photo
fot. Facebook Krzysztof Jędrzejewski Photography

REKLAMA
Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Labirynt Stegna Park