Transport wodny na Mierzei Wiślanej
Transport wodny na Mierzei Wiślanej to nie tylko znany większości turystów prom przez przekop Wisły w Mikoszewie czy wypożyczalnie kajaków albo skuterów wodnych. Z portów na Zalewie Wiślanym albo przystani na Szkarpawie i Wiśle Królewieckiej można wybrać się na rodzinne wycieczki albo rejsy turystyczne.
- największy port jachtowo-pasażerski znajduje się w Krynicy Morskiej. Odpływają z niego jednostki pasażerskie, a także statki turystyczne
- z Krynicy można popłynąć do Tolkmicka albo Fromborka
- z przystani w Kątach Rybackich czy Sztutowie można wybrać się na rejsy turystyczne po Zalewie Wiślanym albo okolicznych rzekach
➡ Tramwaj wodny S3
Do Tolkmicka z Krynicy Morskiej w sezonie urlopowym pływa tramwaj wodny linii S3. Jednostka jest przeznaczona dla pieszych turystów, ale także jest tu miejsce dla rowerzystów. Tramwajem wodnym S3 może przedostać się na drugą stronę Zalewu Wiślanego do Tolkmicka, albo wykupić wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem Fromborka.
➡ Tramwaj wodny S2
Rejsy z Piasków do Fromborka to trasa, którą obsługuje dobrze znana jednostka, Generał Kutrzeba. Trasa ma długość około 9 kilometrów i prowadzi z malowniczego portu rybackiego w ostatniej polskiej miejscowości na Mierzei Wiślanej do nabrzeża w przepięknym Fromborku.
➡ Rejsy Elbląg – Krynica Morska
Rejsy Krynica Morska – Elbląg wróciły na słynną przed laty trasę. W Krynicy Morskiej statek stanie przy nabrzeżu pasażerskim w centrum miasta, natomiast w Elblągu na pokład „Anity” będzie można wejść przy Bulwarze Zygmunta Augusta w pobliżu ulicy Wodnej. Dawniej mieściła się tu znana Tawerna Tortuga.
➡ Rejsy do Gdańska i Fromborka
Elwinga to stylowy oltimer zbudowany w 1926 roku w jednej z najlepszych holenderskich stoczni, pierwotnie jako barka motorowa. Kadłub jednostki wykonany został niestosowaną od lat techniką łączenia poszycia za pomocą nitowania. Przed sprowadzeniem do Polski pod nazwą Riepel pływała pomiędzy Wyspami Fryzyjskimi, służąc turystom do obserwacji fok, a także spacerów po piaszczystych łachach Morza Wattowego.
➡ Prom Mikoszewo – Świbno
Przeprawa promowa jest nie tylko środkiem transportu, ale także atrakcją turystyczną. Z promu można obserwować drogę ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Prom jest także najszybszym sposobem na przetransportowanie rowerów i eksplorację atrakcji Wyspy Sobieszewskiej. Przeprawa promowa skraca drogę z Mikoszewa do Gdańska o ponad 20 kilometrów.
➡ Przekop Mierzei Wiślanej
Rejs z Gdyni na przekop Mierzei Wiślanej potrwa około 3 godzin. Na miejscu turyści będą mieli 2 godzin wolnego czasu, który mogą wykorzystać na spacer dookoła kanału żeglugowego. Ci, którzy zdecydują się zabrać ze sobą rowery będą mieli także możliwość skorzystania z fragmentów trasy R10. Właśnie nieopodal przekopu, w kierunku Krynicy Morskiej znajduje się najbardziej malowniczy fragment trasy rowerowej, który prowadzi po krawędzi nadmorskiego klifu. Powrót do portu w Gdyni potrwa kolejne 3 godziny.
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?