Komunikacja na Mierzei Wiślanej

Komunikacja na Mierzei Wiślanej jest dobrze rozwinięta, choć spora część infrastruktury w pełni funkcjonuje tylko w sezonie turystycznym. Turyści mogą korzystać zarówno z transportu publicznego, jak i komercyjnych środków lokomocji – od małych meleksów dowożących na plażę, do kursującej wzdłuż mierzei kolejki wąskotorowej.

  • przez Mierzeje Wiślaną można poruszać się zarówno samochodem, jak i alternatywnymi środkami transportu. Komunikacja na Mierzei Wiślanej jest łatwa i oferuje wiele możliwości
  • jednym z najbardziej popularnych środków komunikacji jest Żuławska Kolej Dojazdowa, która kursuje w sezonie wakacyjnym
  • aktywny wypoczynek można połączyć z rowerowymi eskapadami przez całą mierzeję. Sieć tras rowerowych jest tu doskonale rozwinięta
REKLAMA

Mierzeja Wiślana jest wąskim pasem lądu, oddzielającym wody Morza Bałtyckiego od Zalewu Wiślanego. Wzdłuż mierzei prowadzi droga wojewódzka 501, która ciągnie się od Mikoszewa aż po granicę z Federacją Rosyjską w Piaskach. Jednak, szczególnie w letnie weekendy, ruch samochodowy może być utrudniony ze względu na ograniczona przepustowość drogi i setki pojazdów zmierzających w obu jej kierunkach.

Mierzeja Wiślana oferuje alternatywne możliwości przemieszczania się pomiędzy turystycznymi kurortami. Może warto zostawić samochód na parkingu wakacyjnego ośrodka i skorzystać z masowego transportu?

ŻKD. Żuławska Kolej Dojazdowa

Żuławska kolejka kursuje w okresie wakacyjnym a także  w wybrane weekendy i święta poza pełnym sezonem. Jej trasa kończy się jednak w Sztutowie, więc jeśli chcecie wybrać się do Krynicy Morskiej albo Piasków, będziecie musieli wybrać inny środek komunikacji. Kolejka jest także atrakcją turystyczną, szczególnie uwielbianą przez najmłodszych.

Jeden z wagonów to wagon gastronomiczny. Można tu kupić drobne przekąski, słodycze, a także pamiątki związane z działalnością ŻKD. Do wagonów można zapakować za dodatkową opłatą rowery. Żuławską Kolejką Dojazdową można dojechać też do Nowego Dworu Gdańskiego. Po drodze czeka Was przeprawa przez jeden z najstarszych w Europie funkcjonujących mostów obrotowych.

Autobusem po Mierzei Wiślanej

Przez Mierzeję Wiślaną przejechać można autobusem linii 870. Autobus kursuje przez cały rok, ale częstotliwość przejazdów zwiększa się w okresie wakacyjnym. W każdej z miejscowości na Mierzei Wiślanej znajdziecie kilka przystanków. Warto przyjrzeć się rozkładowi jazdy, ponieważ nie wszystkie autobusy dojeżdżają do Piasków czy Krynicy Morskiej.

Tym samym autobusem można dojechać do dworca głównego w Gdańsku, skąd tylko kilka minut spacerem dzieli Was od gdańskiej starówki. W zależności od miejsca, z którego ruszacie, podróż do Gdańska zajmie między 60 a 90 minut. Bilety można kupić u kierowcy.  

Prom Świbno – Mikoszewo

Przeprawa promem przez przekop Wisły na Wyspę Sobieszewską zajmuje tylko kilka minut. Prom kursuje w okresie wakacyjnym oraz w wybrane dni przede i po sezonie. Latem kursuje bez przerwy, ale – szczególnie w weekendy – czas oczekiwania na przeprawę może wydłużyć się do kilkunastu lub kilkudziesięciu minut. Przeprawa skraca drogę do Gdańska o ponad 20 kilometrów. Promem można przeprawić się także z rowerem. Dzień na Wyspie Sobieszewskiej to idealny pomysł na aktywną wycieczkę z całą rodziną. Na wyspie funkcjonuje rozwinięta sieć tras rowerowych.

Meleksy i transport prywatny

Małe, elektryczne i spalinowe pojazdy w wakacje można znaleźć praktycznie wszędzie. Zazwyczaj służą do krótkich przejazdów pomiędzy centrami miejscowości a plażą, ale oferują też dalsze kursy. Ceny wahają się pomiędzy kilka a kilkanaście złotych za lokalny przejazd. Kurs na większą odległość może kosztować kilkadziesiąt złotych lub więcej. Meleksy znajdziecie przy głównych wejściach na plażę, w okolicach supermarketów lub w centralnych punktach miejscowości.

W Krynicy Morskiej można wskoczyć także na pokład turystycznej ciuchci Krynica Express, która objeżdża większość atrakcji największego kurortu na Mierzei Wiślanej. Główny przystanek, w którym rozpoczyna się pętla po Krynicy Morskiej znajduje się na 📌 placu przy ulicy Spacerowej, nieopodal portu pasażerskiego.

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną

Komunikacja na Mierzei Wiślanej to także… aktywny wypoczynek. Mierzeja Wiślana oferuje wiele doskonale przygotowanych tras rowerowych. Główną arterią dla dwukołowego ruchu jest trasa R10, ciągnąca się od Mikoszewa aż do granicy państwa w Piaskach. W większości prowadzi leśnymi, utwardzonymi ścieżkami. Po drodze znajdują się wiaty, w których można zregenerować siły, część z nich oferuje także podstawowe narzędzia serwisowe – pompkę i klucze niezbędne do wymiany dętki czy regulacji siodełka albo kierownicy.

Trasa R10 prowadzi wzdłuż mierzei, ale rowerem można pojechać także na południe, korzystając ze szlaku Eurovelo 10/13. Początkowo pokrywa się on z R10, ale na wysokości Jantaru skręca w kierunku Rybiny, Nowego Dworu Gdańskiego i Elbląga.

REKLAMA
Transport wodny. Przez Zalew Wiślany lub do Gdańska

Jeśli planujecie wycieczkę do Fromborka albo Tolkmicka, dobrym miejscem na jej rozpoczęcie będzie port pasażerski w Krynicy Morskiej. Stąd kursują statki wycieczkowe, którymi można wybrać się na całodzienny wypad na drugą stronę Zalewu Wiślanego, albo na krótki rejs widokowy. Z kolei z Wyspy Sobieszewskiej kursuje statek, który zastąpił miejski tramwaj wodny na trasie Sobieszewo – Gdańsk. Podróż do Trójmiasta jest dłuższa, niż wypad samochodem, ale rejs po wodach Martwej Wisły jest atrakcją samą w sobie.

Zobacz też
REKLAMA
Apartamenty NCNK | NaMierzeje.pl

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA