Śledzie prosto z kutra. Dlaczego pojawiają się wiosną?

Śledzie prosto z kutra? Szczególnie wiosną jest ich w wodach Zalewu Wiślanego cała masa. Dzieje się tak, ponieważ kiedy woda osiąga temperaturę 5-8 stopni Celsjusza śledzie wpływają z Bałtyku przez cieśninę Pilawską na tarło.

  • śledzie wpływają wiosną na tarło do Zalewu Wiślanego. Składają ikrę i wracają do Bałtyku
  • krótki okres godowy wymusza intensywne połowy. Rybaków obowiązują jednak limity
  • świeże ryby można wiosną kupić w portach, między innymi w porcie rybackim w Kątach Rybackich
REKLAMA
Czarna Perła Krynica Morska | NaMierzeje.pl

Zalew Wiślany to raj dla śledzi. Jest największym oraz najważniejszym zbiornikiem wodnym na całym polskim wybrzeżu w okresie rozrodczym. Idealne warunki dla miłosnych igraszek śledzi panują we wschodniej części akwenu, w okolicach Piasków, a także Krynicy Morskiej. Śledzie rozmnażają się w okresie od marca do maja, a szczyt lęgu przypada na kwiecień.

Całe ławice śledzi wpływają do Zalewu Wiślanego, a po złożeniu ikry wracają do Morza Bałtyckiego, kiedy temperatura wody wzrośnie powyżej 10 stopni. W tym okresie połowy śledzie na wodach zalewu są bardzo intensywne. W okresie godowym rybacy odłowią około dwóch tysięcy ton ryb. Takie limity pozwalają na bezpieczne zachowanie gatunku.

▶️ Port w Katach Rybackich [WIDEO]

W okresie wiosennym w portach na Zalewie Wiślanym śledzia można kupić prosto z kutrów, które wpływają między innymi do portu w Kątach Rybackich. Obok śledzi, na zalewie poławiane są także sandacze, okonie, płocie czy leszcze. Ceny świeżej ryby prosto od rybaka są znacznie niższe od tych sklepowych.

📌 Port w Kątach Rybackich Lokalizacja

Zobacz też
REKLAMA
Bałtyk Sztutowo

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA