Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Dla kogo powstaje?

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym powstaje około 2 kilometrów od wybrzeża Mierzei Wiślanej, na wysokości Przebrna. Jednak jeśli już ostrzycie sobie zęby na „wyspiarskie” wakacje, nic z tego. Wyspa będzie ostoją dla ptactwa migrującego i na stałe zamieszkującego ten rejon Polski.

  • Wyspa Estyjska będzie miała kształt elipsy o osiach o długości blisko 2 i ponad 1 kilometra
  • na wyspie nie powstanie infrastruktura turystyczna, nie będzie na nią wstępu dla odwiedzających
  • sztuczny owal ma być swego rodzaju rezerwatem dla ptaków, których naturalne środowisko zaburzyła budowa przekopu Mierzei Wiślanej
REKLAMA
Pensjonat Wielorybek | NaMierzeje.pl

Wyspa Estyjska jest inwestycją towarzyszącą budowie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Jej wymiary wyniosą 1932 na 1192 metry, a wysokość będzie wahała się w granicach 2-3 metrów nad poziomem morza.

Teoretycznie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym mogłaby być dużą atrakcją turystyczną i miejscem, w którym można spędzić beztroskie wakacje. Jednak jej przeznaczenie jest zupełnie odmienne. Ponieważ budowa przekopu Mierzei Wiślanej wiąże się z ingerencją w ład środowiskowy w regionie, wyspa ma być swego rodzaju rekompensatą za zniszczenia spowodowane inwestycją.

Ogromna powierzchnia sztucznej wyspy pozwoli na budowę siedlisk i miejsc lęgowych przez niezliczone gatunki ptaków zamieszkujących Mierzeję Wiślaną. Spokój i idealne warunki dla osiedlania się zapewni jej lokalizacja w sporej odległości od brzegu. Od wybrzeża Mierzei Wiślanej wyspę dzieli dystans około 2 kilometrów.

Marzenia o wypoczynku na wyspie nie są jednak zupełnie nierealne. Po dokończeniu budowy przekopu, część mierzei, z Krynicą Morska a także Piaskami, będzie odcięta od stałego lądu i  stanie się sztuczną wyspą.

Skąd wzięła się nazwa „Wyspa Estyjska”? Możecie sprawdzić w naszym wcześniejszym artykule.

📌 Wyspa Estyjska. Lokalizacja na mapie

TAGI: #wyspaestyjska #przekopmierzei #zalewwiślany

Zobacz też
REKLAMA
Apartamenty NCNK | NaMierzeje.pl

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Apartamenty NCNK | NaMierzeje.pl