NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIWIDEO

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym. Dla kogo powstaje?

Sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym powstaje około 2 kilometrów od wybrzeża Mierzei Wiślanej, na wysokości Przebrna. Jednak jeśli już ostrzycie sobie zęby na „wyspiarskie” wakacje, nic z tego. Wyspa będzie ostoją dla ptactwa migrującego i na stałe zamieszkującego ten rejon Polski.

  • Wyspa Estyjska będzie miała kształt elipsy o osiach o długości blisko 2 i ponad 1 kilometra
  • na wyspie nie powstanie infrastruktura turystyczna, nie będzie na nią wstępu dla odwiedzających
  • sztuczny owal ma być swego rodzaju rezerwatem dla ptaków, których naturalne środowisko zaburzyła budowa przekopu Mierzei Wiślanej
REKLAMA

Wyspa Estyjska jest inwestycją towarzyszącą budowie kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Jej wymiary wyniosą 1932 na 1192 metry, a wysokość będzie wahała się w granicach 2-3 metrów nad poziomem morza.

Teoretycznie sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym mogłaby być dużą atrakcją turystyczną i miejscem, w którym można spędzić beztroskie wakacje. Jednak jej przeznaczenie jest zupełnie odmienne. Ponieważ budowa przekopu Mierzei Wiślanej wiąże się z ingerencją w ład środowiskowy w regionie, wyspa ma być swego rodzaju rekompensatą za zniszczenia spowodowane inwestycją.

Ogromna powierzchnia sztucznej wyspy pozwoli na budowę siedlisk i miejsc lęgowych przez niezliczone gatunki ptaków zamieszkujących Mierzeję Wiślaną. Spokój i idealne warunki dla osiedlania się zapewni jej lokalizacja w sporej odległości od brzegu. Od wybrzeża Mierzei Wiślanej wyspę dzieli dystans około 2 kilometrów.

Marzenia o wypoczynku na wyspie nie są jednak zupełnie nierealne. Po dokończeniu budowy przekopu, część mierzei, z Krynicą Morska a także Piaskami, będzie odcięta od stałego lądu i  stanie się sztuczną wyspą.

Skąd wzięła się nazwa „Wyspa Estyjska”? Możecie sprawdzić w naszym wcześniejszym artykule.

📌 Wyspa Estyjska. Lokalizacja na mapie

TAGI: #wyspaestyjska #przekopmierzei #zalewwiślany

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Marina Village | NaMierzeje.pl