NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIMIKOSZEWOWYDARZENIA

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków. Worek atrakcji

Dni Otwarte Żuławskich Zabytków 2023 odbędą się już w pierwszy weekend wakacji. W sobotę i niedzielę, 24 i 25 czerwca na turystów czeka mnóstwo atrakcji oraz miejsc, niedostępnych na co dzień.

  • Dni Otwarte Żuławskich Zabytków to ponad 40 miejsc i atrakcji dostępnych dla zwiedzających
  • w Mikoszewie dwoje drzwi otwiera podcieniowy dom przy ulicy Gdańskiej 55
  • w programie znalazły się zwiedzanie budynku, a także warsztaty ceramiczne, plener malarski i degustacyjna kolacja
REKLAMA

Tym, którzy czerwcowy weekend będą spędzać na Mierzei Wiślanej, tym razem polecamy wycieczkę do Mikoszewa. Tu już w sobotę będzie można zwiedzać dom podcieniowy w Mikoszewie, zbudowany około 1800 roku. Dziś budynek jest idealnym przykładem wyjątkowego połączenia szacunku do tradycji i… stylowej nowoczesności.  

Lista atrakcji i miejsc wartych zobaczenia jest wyjątkowo długa. W czasie Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będzie można odwiedzić także jedne z najpiękniejszych domów podcieniowych na Żuławach w Trutnowach i Marynowach. Ten ostatni wybudowany został w 1803 r. przez Petera Loewena – jednego z najwybitniejszych budowniczych domów podcieniowych.

REKLAMA
Poznaj historię… od kuchni

Miłośnicy kuchni żuławskiej będą mogli skosztować lokalnych serów w Gospodzie Mały Holender w Żelichowie. Tuż obok znajduje się też jedyna na Żuławach cerkiew. Kilkadziesiąt metrów dalej w Polsce kolekcji nagrobnych kamieni znajdujących się na Cmentarzu Jedenastu Wsi. Pasjonaci zabytków hydrotechniki będą mogli poznać historie przepompowni w Chłodniewie, Osłonce, a także zbudowanej w 1911 roku przepompowni parowej w Różanach.

W trakcie tegorocznych Dni Otwartych Żuławskich Zabytków będzie można odwiedzić blisko 40 niesamowitych miejsc. To doskonała okazja, aby przenieść się w świat rodzimej „Małej Holandii”.

Plan aktywności w Mikoszewie:

24 czerwca, sobota:

  • zwiedzanie domu 12.00 – 19.00
  • warsztaty dla dzieci 12.30 oraz 15.30 – zajęcia ceramiczne: wykonywanie domów żuławskich z odciskami traw, pazurków ptaszków, stempli; rzeźba w bryle. Warsztaty poprowadzi „Jaskółka Mobilne Studio Kreatywne”; koszt zajęć – 55 zł; obowiązują zapisy
  • plener malarski dla chętnych w przydomowym ogrodzie

25, czerwca, niedziela:

  • 17.15 – kolacja degustacyjna przygotowana przez szefa kuchni Pawła Dołżonek, który przygotuje autorskie dania z regionalnych produktów. Pomiędzy posiłkami – oprowadzanie po domu. Wydarzenie jest płatne, a ilość uczestniczących ograniczona do 10 osób. Zgłoszenia: 666 854 366

🔗 Harmonogram Dni Otwartych Żuławskich Zabytków 2023 (PDF)

Dom podcieniowy w Mikoszewie. Galeria zdjęć

fot. Facebook Sołectwo Mikoszewo

Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA