Rejsy na foki. Przygoda z dreszczykiem emocji
Rejsy na foki to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny. Foki od lat żyją w wodach Morza Bałtyckiego, ale ich obserwacja wcale nie jest łatwa. Te ssaki nie lubią ludzkiego towarzystwa i są płochliwe, więc aby z bliska przyjrzeć się ich stadom, trzeba skorzystać z pomocy profesjonalistów.
- foki żyją w Morzu Bałtyckim od lat, ale ich populacja według ostatnich danych wynosi około 30 tysięcy sztuk
- co roku zaplątanych w sieciach rybackich ginie w naszym morzu około 800 osobników z trzech bałtyckich gatunków fok
- foki to płochliwe ssaki, nie należy podchodzić do nich zbyt blisko
Foki upodobały sobie piaszczyste łachy, które tworzą się nieopodal ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego. Najbliższą przystanią, z której można się wybrać na spotkanie z foką jest Mikoszewo. Tu, kilkadziesiąt metrów od nabrzeża do którego przybija uwielbiany przez turystów prom pływający pomiędzy Mierzeją Wiślaną i Wyspą Sobieszewską, znajduje się niewielka zatoczka z pomostami.
Rejsy na foki. Kiedy popłynąć?
Rejsy organizowane są wiosną i latem, jednak dokładna data startu sezonu jest uzależniona od pogody. W okolice foczych wysepek kursuje niezawodna wojskowa łódź Grom. Zapamiętacie z niej nie tylko widoki fok żyjących w ich naturalnym środowisku, ale także dreszczyk emocji i podwyższony poziom adrenaliny. Silniki napędzające łódź mają w zapasie kilka ekstra koni mechanicznych, które w odpowiednim momencie dołączają do ciągnącego Grom zaprzęgu.
Oczywiście kiedy załoga podpłynie do fok, nie ma mowy o szaleństwach. Silniki pracują na najmniejszych obrotach, jedynie obracając łódź lub przemieszczając ją w powolnym tempie. Foki są tu u siebie, więc należy szanować ich naturalne środowisko. Pojedyncze foki sporadycznie wypływają na piaszczysty brzeg Morza Bałtyckiego. Zazwyczaj są to młode osobniki albo dorosłe foki, które szukają miejsca na odpoczynek. Jeśli spotkacie fokę na plaży, nie należy do nie podchodzić, ale poinformować odpowiednie służby.
Jak zachować się w przypadku niespodziewanego spotkania z foką? Pisaliśmy o tym na naszej stronie w artykułach Co zrobić, kiedy spotkamy fokę a także Foki na plażach. Jak pomóc wiosennym maluchom?
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?