NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIKOMUNIKACJA

Przejście graniczne na przekopie Mierzei Wiślanej

Przejście graniczne na przekopie Mierzei Wiślanej rozpoczęło swoją działalność. Spokojnie, turyści nie będą potrzebować paszportów i wiz, aby przejechać przez kanał żeglugowy w kierunku Krynicy Morskiej. Przejście ma obsługiwać jednostki wpływające na Zalew Wiślany.

  • punkt kontrolny będzie obsługiwał jednostki wpływające na Zalew Wiślany z Morza Bałtyckiego
  • do tej pory na zalewie Wiślanym działały punkty kontroli granicznej we Fromborku i Elblągu
  • na razie ruch przez kanał Nowy Świat jest minimalny i ogranicza się do barek z budowy toru wodnego, a także małych jednostek rekreacyjnych
REKLAMA
TAXI Mierzeja

Przejście graniczne na przekopie Mierzei Wiślanej pozornie może wydawać się dziwnym pomysłem, ale w rzeczywistości, nie ma tu nic nadzwyczajnego. Przejścia graniczne działają we Fromborku czy Elblągu, podobnie jak w większości portów na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Punkty graniczne obsługują jednostki wpływające na teren Polski z północy, z terytoriów należących do innych państw.  

– Dziś z dumą otwieramy morskie przejście graniczne Nowy Świat! Będą w nim odprawiane jednostki pływające po nowej drodze wodnej dla żeglugi pomiędzy Zalewem Wiślanym i Morzem Bałtyckim – powiedział podczas ceremonii otwarcia wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Kontrola graniczna do tej pory odbywała się w docelowych punktach na wybrzeżu zalewu, bo jedyną drogą, aby się do nich dostać, było wejście przez Bałtyjsk, leżący na terytorium Federacji Rosyjskiej. Teraz punkty kontrolne obsłużą ruch handlowy i turystyczny już na samym wejściu na wody Zalewu Wiślanego.

REKLAMA

Na razie przejście graniczne w porcie Nowy Świat nie będzie miało zbyt wiele pracy. Od otwarcia kanału w ubiegłym roku skorzystało z niego zaledwie kilkaset jednostek. W większości były to barki obsługujące prace przy pogłębianiu kanału żeglugowego, albo małe, prywatne jednostki rekreacyjne. I taka sytuacja nie zmieni się do czasu, kiedy na Zalewie Wiślanym powstanie prawdziwa struktura portowa. Czyli do chwili, w której polityka przestanie być ważniejsza od interesu lokalnej społeczności.

fot. Pomorski Urząd Wojewódzki

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Stajnia u Bohuna