NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

List w butelce znaleziony po 8 latach na plaży w Junoszynie

List w butelce znaleziony na plaży na Mierzei Wiślanej został wysłany prawie osiem lat temu. Widnieje na nim data 21 czerwca 2014 roku.

  • list został wrzucony do Wisły w Grudziądzu blisko osiem lat temu
  • butelka przepłynęła ponad 100 kilometrów, zanim Bałtyk wyrzucił ją na plażę
  • łączna długość królowej polskich rzek nie jest jednoznacznie określona i zależy od kilku czynników
REKLAMA

Zdjęcia listu w butelce znalezionego na plaży na Mierzei Wiślanej pojawiły się w mediach społecznościowych Hygge Apartamenty z Junoszyna. List jest nieco zniszczony, ale wciąż czytelny. Jego autor, pan Krzysztof, pozdrawia w nim znalazcę. Na niewielkiej kartce nie znalazło się żadne przesłanie, najwyraźniej nadawca chciał po prostu sprawdzić, czy butelka z listem trafi kiedyś w czyjeś ręce.

List został wrzucony do Wisły w Grudziądzu. Oznacza to, że przez osiem lat dryfował po wodach najdłuższej polskiej rzeki, a także w głębinach Morza Bałtyckiego. Most kolejowo-drogowy w Grudziądzu znajduje się na 834 kilometrze Wisły. Do ujścia rzeki w Mikoszewie jest stamtąd 107 kilometrów, więc butelka pokonała stosunkowo niewielki dystans.

REKLAMA
fotografnieruchomosci.eu

Nie wiadomo jednak, kiedy butelka wpadła do Bałtyku i jak długo i daleko od brzegu odpłynęła, zanim styczniowy sztorm wyrzucił ją na plażę. Jej kilkuletnie losy pozostaną na zawsze tajemnicą, jednak wiadomo, że swoją podróż zakończyła na Mierzei Wiślanej.

Jak długa jest Wisła? Tego nie wiadomo

Łączny, oficjalny kilometraż Wisły ustalony przez służbę gospodarki wodnej to 1064 km. Długość rzeki nie jest jednak jednoznaczną wartością. Po pierwsze Wisła nie jest uregulowana i sama potrafi sama zmieniać swój bieg.

Długość Wisły jest zależna także od ujścia, które bierzemy pod uwagę. Do ujścia w okolicach Świbna i Mikoszewa Wisła ma 1066 km, a do ujścia w Nowym Porcie – 1089 km.

▶️ Galeria. List w butelce na plaży w Junoszynie

Jakie inne znaleziska odkryto na Mierzei Wiślanej? O tym możecie przeczytać tu.

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA
Stajnia u Bohuna

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Stajnia u Bohuna