NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Bałtycki skorupiak, czyli gałęzie pełne muszelek

Na pewno nie raz widzieliście wyrzucone na plażę gałęzie, deski czy inne przedmioty, obrośnięte setkami miniaturowych muszelek. Te muszelki to lokale opuszczone przez pąklę gniadą, czyli morskiego skorupiaka który kolonizuje wszystko, co napotka na swojej drodze. Całe życie może spędzić na jednym kamieniu albo przemieszczać się, podróżując na… meduzie lub wielorybie.

  • wyrzucane na plaże gałęzie pełne miniaturowych muszelek to siedliska pąkli gniadej, skorupiaka żyjącego w północnych morzach
  • pąkla prowadzi nudny tryb życia – lokalizację na swój „dom” wybiera tylko raz
  • skorupiak jest ważnym elementem procesu filtracji wody. Żywi się pokarmem z morskiej zawiesiny
REKLAMA

Pąkle przyklejone do gałęzi wyrzucanych na brzeg wyglądają przepięknie, ale tak naprawdę prowadzą wyjątkowo nudny tryb życia. Dzieje się tak, ponieważ zdolność do poruszania maja tylko larwy. Kiedy pąkla znajdzie miejsce, w którym powstanie muszla, a właściwie wapienny pancerzyk, pozostaje tam do końca życia, w przeciwieństwie do choćby bałtyckich krewetek.

Skorupiaki mogą zadomowić się właściwie na każdej znalezionej powierzchni. Mogą to być kamienie, gałęzie, plastikowe butelki czy inne pozostałości, które trafiają do morza. Często pancerze powstają też na omułkach, czyli małżach występujących licznie w wodach mórz północnych.

Pąkle obrastają też chętnie pomosty, słupy konstrukcyjne, dalby albo cokolwiek, co znajdą na swojej drodze. Należą do grupy filtratorów – oznacza to, że żywią się pokarmem z morskiej zawiesiny, którą filtrują za pomocą sześciu par odnóży. Żyją zazwyczaj rok, choć zdarzają się osobniki, które dożywają dwóch lat.

Kiedy skorupiak umiera, jego wapienna muszelka może zostać zamieszkana przez inne morskie stworzenia.

Pąkla gniada. Galeria
Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA