Mistrz ze Sztutowa. Latarnia, Titanic i… Mercedes

Tomasz Ołdziejewski to bursztynnik ze Sztutowa, znany między innymi z serialu dokumentalnego „Złoto Bałtyku”, który kolejny raz wpisał się na karty Księgi Rekordów Guinnessa. Tym razem w kategorii „największa rzeźba z bursztynu”. Rekordowa rzeźba została wykonana z inicjatywy miasta Hel i przedstawia tamtejszą latarnię morską. To jednak nie jedyne dzieła i pasje bursztynnika ze Sztutowa.

  • bursztynnik jest autorem licznych dzieł sztuki, a także kolekcji biżuterii
  • Tomas Ołdziejewski wpisał się na karty księgi po raz kolejny. Wcześniej stworzył rekordową replikę liniowca HMS Titanic
  • jednym z marzeń bursztynnika jest wykonanie… repliki Mercedesa
REKLAMA

Tomasz Ołdziejewski już wcześniej zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jego replika liniowca RMS Titanic wykonana z bursztynu mierzyła 1,532 m długości, 0,154 m szerokości oraz 0,367 m wysokości. Bursztynowa rzeźba jest wiernym odwzorowaniem słynnego liniowca pasażerskiego, który zatonął w 1912 roku, podczas swojego pierwszego rejsu z Wielkiej Brytanii do Stanów Zjednoczonych.

Jaka była geneza powstania projektu? Otóż Pan Tomasz no co dzień interesuje się historią. Rzeźba HMS Titanic miała w zamyśle oddać hołd ofiarom katastrofy, w której zginęło ponad 1500 osób. Jak zaczęła się przygoda Tomasza Ołdziejewskiego z bursztynem?

Wszystko zaczęło się od mojego ojca, byłem wtedy jeszcze w podstawówce, gdy on wykonał małą latarnię z bursztynu. Wykorzystał wtedy przyjazną bursztynowi żywicę, którą wykorzystuje się też w zaklejaniu kadłubów łodzi, nie było wtedy znajomości fachowych klejów, jakie mamy dzisiaj. Wykonał tę latarnię na takim klifie, który był zrobiony z dużego kawałka bursztynu. Podpatrywałem go, minęło parę lat i sam zrobiłem swój pierwszy statek z bursztynu – zaznacza opowiada Tomasz Ołdziejewski w rozmowie z portalem portel.pl.

➡ Bursztynowy Mercedes i „Złoto Bałtyku”

Tomasz Ołdziejewski jest jednym z bohaterów serialu dokumentalnego „Złoto Bałtyku”. Do tej pory wyprodukowano trzy sezony telewizyjnej serii opowiadającej o pracy bursztynników, a wiele zdjęć realizowano w Sztutowie. Serial cieszy się dużą popularnością nie tylko w Polsce – był dystrybuowany w 25 krajach Europy środkowo-wschodniej, między innymi w Belgii, Chorwacji, Danii czy na Cyprze.

Pan Tomasz jest także autorem wielu innych bursztynowych dzieł i projektów. Jego kolejnym pomysłem, na razie pozostającym w sferze planowania, jest replika najwyższego budynku świata – wieżowca Burj Khalifa w Dubaju. Bursztynnik tworzy także kolekcje biżuterii.

To nie jedyne plany i marzenia Tomasza Ołdziejewskiego. Bursztynnik wspomina o planach budowy repliki… Mercedesa. Przyznaje, że chciałby taki bursztynowy model zawieźć do siedziby firmy, bo według niego „Mercedes, to nie samochód, ale coś wyższego”.

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów
Rekordowa latarnia z 25 tysięcy cegiełek

Pierwsze plany i projekty budowy repliki latarni w Helu pojawiły się na początku 2021 roku. Rzeźba mierzy dokładnie 2,11 metra i waży 13.5 kilograma. Na potrzeby konstrukcji Tomasz Ołdziejewski zebrał około 70 kilogramów bursztynu, a statuetka powstała ze starannie wybranych kawałków „bałtyckiego złota”.

Rzeźba jest repliką latarni morskiej w Helu. Autor dobrał poszczególne elementy tak, aby barwa kruszcu odzwierciedlała faktyczny wygląd obiektu. Prace nad przygotowaniem końcowego kształtu dzieła sztuki zajęły około 3 miesięcy. Najbardziej czasochłonnym elementem prac było wycięcie ponad 25 tysięcy bursztynowych cegiełek, z których zbudowana została latarnia.

Rzeźba została zabezpieczona specjalną, szklaną osłoną, która ma chronić bursztyn przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Replika latarni autorstwa Tomasza Ołdziejewskiego. Galeria zdjęć

fot. FB Tomasz Ołdziejewski

🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych

Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA
Tworzenie stron obiektów