Bałtycka Odyseja na Mierzei Wiślanej
Bałtycka Odyseja zawita na Mierzei Wiślanej. W sobotę i niedzielę odbędzie się tu bowiem ostatni, dziesiąty etap akcji sprzątania polskich plaż.
Bałtycka Odyseja to akcja, w której biorą udział wszyscy ci, którym zależy na czystości oraz pielęgnacji naturalnego środowiska. Cel jest bardzo prosty – oczyścić nadbałtyckie plaże ze śmieci. Projekt zakłada sprzątanie 500-kilometrowej trasy na odcinku od Świnoujścia aż do Piasków na Mierzei Wiślanej. Akcja podzielona została na dziesięć weekendowych etapów. Ekolodzy i wolontariusze posprzątali już plaże między innymi w Kołobrzegu, Łebie a także Pucku.
Motorem napędowym i pomysłodawcą wydarzenia jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Dzięki jego inicjatywie zebrano już łącznie kilkaset worków śmieci.
Ostatni, dziesiąty etap tegorocznej edycji Bałtyckiej Odysei, która ruszyła w styczniu, to sprzątanie Wyspy Sobieszewskiej a także pasa plaż od Kątów Rybackich aż do Piasków, miejscowości leżącej przy granicy z Federacją Rosyjską. W akcji mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy spacer po plaży chcą połączyć z proekologiczną inicjatywą.
PROGRAM BAŁTYCKIEJ ODYSEI NA MIERZEI WIŚLANEJ
- 10 października (sobota) – sprzątanie plaż Wyspy Sobieszewskiej, zbiórka o godzinie 9.00 przy wejściu na plażę nr 16 (od ul. Falowej) – do przejścia przekop Wisły, kontynuacja sprzątania od Mikoszewa do Kątów Rybackich (do przejścia ok. 35 km)
- 11 października (niedziela) od godz. 7.00 – sprzątanie i maszerowanie z Kątów Rybackich do Krynicy Morskiej, gdzie o godzinie 12.00 na Plaży Białej (wejście 26) odbędzie się oficjalnie zakończenie Bałtyckiej Odysei. Od 13.00 ciąg dalszy sprzątania – do Piasków (do przejścia ok. 30 km)
Współorganizatorami Bałtyckiej Odysei są: ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole i EFL. Patronami akcji są: Woliński Park Narodowy, Urząd Morski w Szczecinie, Gmina Łeba, Gmina Ustka, Gmina Mielno, Gmina Dziwnów, Gmina Rewal, czasopisma „Energia i Recykling” oraz „Przegląd Komunalny”; serwisy: portalkomunalny.pl, ngo.pl i PoPiasku.pl oraz Fundacja Pro Terra.
ZOBACZ TEŻ
- WIDEO: Góra Pirat, czyli panorama na dwie wody
- Piaski i granica państwa. Piesza trasa 8.3 km
- Wyspa na Zalewie Wiślanym. Skąd ta nazwa?
- WIDEO: Farma wiatrowa, czyli wiatraki inaczej
⏩ Zobacz też
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Od połowy września popłyniemy tylko do Tolkmicka
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?