NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

AKTUALNOŚCI

Hotele otwarte… po majówce

Obiekty noclegowe będą mogły wznowić działalność od 4 maja. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził dziś, że tegoroczna majówka będzie ostatnim weekendem obowiązywania obostrzeń związanych z funkcjonowaniem tej części gospodarki. Pensjonaty i hotele otwarte zostaną dopiero w poniedziałek.

Potwierdziły się przypuszczenia, o których pisaliśmy jeszcze przed konferencją premiera Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Rząd obawiał się „zluzować” restrykcje od początku miesiąca – nieograniczony ruch turystyczny w pierwszy majowy weekend mógłby spowodować ponowny wzrost przypadków zakażeń koronawirusem.

REKLAMA

Hotele i obiekty noclegowe będą mogły działać pod warunkiem zachowania pewnych ograniczeń. Wciąż konieczne będzie wyłączenie z użytku wspólnych przestrzeni, takich jak hotelowe bary i restauracje czy siłownie.

Zmiany, które będą obowiązywać od 4 maja nie obejmują gastronomii. Na otwarcie restauracji i nadmorskich barów będziemy musieli poczekać najprawdopodobniej aż do czwartej fazy odmrażania gospodarki. Część restauracji decyduje się na sprzedaż z dostawą lub na wynos. W nieco lepszej sytuacji są ci, którzy prowadzą sprzedaż z foodtrack’ów lub mobilnych punktów gastronomicznych. W takich przypadkach wystarczy zachować przepisowe odległości w kolejce.

„Jesteśmy przekonani, że przejęliśmy pewną kontrolę nad koronawirusem, ale musimy działać ostrożnie i elastycznie. Czasami przyspieszamy z luzowaniem obostrzeń, ale czasami będziemy musieli zrobić krok w tył – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

W ten sposób rząd pozostawia sobie otwartą furtkę w razie konieczności powrotu do szerszych restrykcji.

KIEDY KOLEJNE ETAPY?

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń rząd uzależnia od wyników analiz. Premier Morawiecki nie podaje żadnych konkretnych dat. Terminy mogą być płynne, a w sytuacji nagłego zwiększenia liczby zachorowań nie wyklucza się powrotu do wcześniejszych zasad. Hotele otwarte w poniedziałek, teoretycznie mogą zostać więc zamknięte, jeśli sytuacja będzie tego wymagała.

Luzowanie restrykcji rozpoczęło się przed dwoma tygodniami, 20 kwietnia. Wtedy otwarte zostały tereny zielone oraz plaże. Obiekty noclegowe znalazły się w drugiej fazie odmrażania gospodarki. Restauracje i bary najprawdopodobniej będą mogły wznowić regularną i pełną działalność wraz z wprowadzeniem ostatniego etapu.

Zobacz też
REKLAMA

🌞 Polecane oferty

  DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA