Pomorski Katyń. Miejsce pamięci przy trasie R10
Pomorski Katyń to miejsce, w którym w 1940 roku 11 stycznie a także 22 marca Niemcy rozstrzelali ponad 70 Polaków, wyprowadzonych z pobliskiego obozu hitlerowskiego KL Stutthof.
To miejsce możesz ocenić na dole artykułu
- miejsce pamięci Polaków zamordowanych przez hitlerowców znajduje się przy trasie rowerowej R10, pomiędzy Stegną i Sztutowem
- w masowych grobach zakopano tu ponad 70 ciał, odkrytych i następnie ekshumowanych po zakończeniu wojny
- obóz KL Stutthof był jednym z pierwszych tego typu miejsc działających na terenach okupowanych
Rozstrzelani w lesie Polacy to członkowie i czołowi działacze Polonii Polskiej z Powiśla. Zginęli w podobny sposób, jak polscy oficerowie w Katyniu. Zabito ich strzałem w tył głowy nad wcześniej wykopanym grobem.
W założeniu hitlerowców, mieli na zawsze zginąć z pamięci narodu polskiego. Na ich masowym grobie posadzono brzozy. Jednak już po zakończeniu działań wojennych, w latach 1947 oraz 1949, ukryte w lesie groby odnaleziono.
Ciała zasłużonych w walce o niepodległość Polaków zostały ekshumowane i złożone na Cmentarzu Pomnika Bohaterów „Zaspa” w Gdańsku. Działacze Polonii Polskiej byli jednymi z wielu, którzy zginęli w czasie funkcjonowania obozu koncentracyjnego KL Stutthof.
Obóz KL Stutthof był jednym z pierwszych tego typu miejsc działających na terenach okupowanych przez Niemców. Obóz uruchomiono już w pierwszych dniach II wojny światowej. Jeńców przywożono do niego w większości w wagonach kolejowych, które dojeżdżały do obozu z kierunku Stegny i Nowego Dworu Gdańskiego. Bocznice kolejowe do dziś można zobaczyć podczas zwiedzania muzeum w Sztutowie.
➡ Pomorski Katyń


