NaMierzeje.pl
ATRAKCJE SZTUTOWOSZTUTOWOWIDEO

To nie był Berlin. Most Czterech Pancernych w Sztutowie.

Most Czterech Pancernych to oficjalna nazwa mostu zwodzonego na Wiśle Królewieckiej w Sztutowie. Pokonując tę przeprawę możemy na chwile poczuć się jak… pod Berlinem. To nie pomyłka, bo właśnie tu kręcone były sceny do szesnastego odcinka pancerniaków pt. „Daleki Patrol”, którego filmowa akcja toczyła się kilkaset kilometrów dalej.

most czterech pancernych w sztutowie
  • most w Sztutowie był miejscem realizacji jednego z odcinków słynnego serialu „Czterej pancerni i pies”
  • nazwa przez wiele lat była używana potocznie, ale od 2020 roku z inicjatywy mieszkańców i radych przeprawie nadano ją oficjalnie
  • w odcinku „Daleki partol” most w Sztutowie „odegrał” rolę mostu pod Berlinem

W filmowych scenach załoga czołgu Rudy 102 zdobywa most gdzieś pod Berlinem, jednak w rzeczywistości sceny zrealizowano właśnie w Sztutowie, pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. W tym samym odcinku pancerniacy wyzwalają niemiecki obóz koncentracyjny. Te sceny nakręcono także na Mierzei Wiślanej, na terenie Muzeum Stutthof.

REKLAMA

Dziś w okolicach zwodzonego mostu w Sztutowie znajduje się przystań na Wiśle Królewieckiej, krótka nadwodna promenada i kilka ławeczek. Idealne miejsce na krótki odpoczynek w czasie rowerowej eskapady w kierunku Zalewu Wiślanego lub rodzinny piknik. Stąd można podziwiać też piękne zachody słońca z charakterystyczną sylwetką sztutowskiego mostu na pierwszym planie.

Od 2020 roku potoczna wczesniej nazwa mostu jest już nazwą oficjalną. Z inicjatywą nadania historycznej nazwy wystąpili mieszkańcy i radni Gminy Sztutowo. Most Czterech Pancernych w Sztutowie zbudowano na początku ubiegłego wieku. Podobnie, jak w przypadku obiektów w Rybinie, potrzeba było dużo pracy i nakładów finansowych, aby utrzymać go w dobrym stanie i przywrócić do użytku.

REKLAMA

Kraina mostów i śluz

W okolicach Mierzei Wiślanej i na Żuławach jest kilka podobnych obiektów, które są prawdziwymi perełkami architektury hydrologicznej. Większośś z nich zbudowano przed laty na wodach lokalnych rzek – Wisły Królewieckiej i Szkarpawy. Obok mostów, można tu znaleźć także zabytkowe, ale wciąż funkcjonujące śluzy wodne, takie jak Przegalina na Wyspie Sobieszewskiej czy Gdańska Głowa nieopodal miejscowości Rybina.

Do Mostu Czterech Pancernych można dojechać skręcając z głównej trasy wojewódzkiej numer 501 w samym centrum Sztutowa. Przy przystani i moście znajduje się też wjazd w lokalną drogę, prowadząca do malowniczego ujścia Wisły Królewieckiej w stronę Kobylej Kępy. To idealny kierunek na rowerową wycieczkę i pokonanie malowniczej pomiędzy Sztutowem a Kątami Rybackimi.

fot. NaMierzeje.pl

Zobacz też
REKLAMA
Stajnia u Bohuna
⏩ Wideo z Mierzei Wiślanej
REKLAMA
Labirynt Stegna Park

2 komentarze do “To nie był Berlin. Most Czterech Pancernych w Sztutowie.

Możliwość komentowania została wyłączona.