Prom przez Wisłę wystartował. Wąskotorówka też już gotowa
Prom przez Wisłę łączący Świbno z Mikoszewem już pływa. Dzięki przeprawie zlokalizowanej nieopodal ujścia rzeki do Bałtyku można skrócić drogę z Mierzei Wiślanej do Gdańska o 23 kilometry. W przedłużony, majowy weekend swoje tegoroczne kursy rozpoczyna także Żuławska Kolej Dojazdowa.
- prom przez przekop Wisły jest nie tylko środkiem transportu ale także atrakcją turystyczną
- to najkrótsza droga dla tych, którzy chcą dostać się na Wyspę Sobieszewską, będącą administracyjną częścią Gdańska
- Żuławska Kolej Dojazdowa to atrakcja szczególnie ulubiona przez najmłodszych turystów. Kursuje pomiędzy przekopem Wisły a Sztutowem
Majowy weekend to tradycyjnie pora, kiedy do życia powraca większość atrakcji turystycznych na Mierzei Wiślanej. Podobnie, jak w ubiegłych latach, majówka oznacza powrót kursów promu przez Wisłę oraz start sezonu dla Żuławskiej Kolei Dojazdowej.
Promem na Wyspę albo do Trójmiasta
Prom będzie woził pieszych, rowerzystów a także zmotoryzowanych przez całe wakacje. Zgodnie z harmonogramem kursuje co pół godziny. W rzeczywistości, w związku z dużym natężeniem ruchu pływa bez przerwy pomiędzy dwoma brzegami przekopu pomiędzy 7:00 a 21:00. Rozkład jazdy oraz aktualne cenniki znajdziecie w informacji Prom Świbno – Mikoszewo. Jak kursuje?

Prom przez Wisłę jest super atrakcją dla całej rodzony. Z przeprawy widać oddalone o 2 kilometry ujście Wisły do Morza Bałtyckiego. Po obu stronach przeprawy znajdują się piesze szlaki, którymi można skierować się na północ.
Rowerzyści także będą mieli tu co robić – na zachodnim brzegu z przystani prowadzi trasa w kierunku śluzy Przegalina oraz Trójmiasta. Ze wschodniego nabrzeża można pojechać na południe i zobaczyć śluzę Gdańska Głowa albo zabytkowy wiatrak Koźlak w Drewnicy. Jadąc na wschód trasą R10 można podziwiać całą Mierzeję Wiślaną i dotrzeć aż do granicy z Federacją Rosyjską w Piaskach.
Kolejką przez Mierzeję Wiślaną
Żuławska Kolej Dojazdowa rozpoczyna kursy w sobotę, 29 kwietnia. Kolorowe wagoniki łączą prawy brzeg Wisły z końcową stacją w Sztutowie. W ofercie przewodnika znajdują się bilety jednorazowe, dzienne, a także weekendowe. W składzie znajdziecie także wagon restauracyjny.
Polecamy skorzystać z biletu dziennego, który pozwoli na swobodne zwiedzanie atrakcji położonych nieopodal stacji ŻKD. Pierwsze składy odjeżdżają ze Sztutowa już o 8:45, ostatni zamelduje się w zajezdni w Stegnie o 17:33. Dokładny harmonogram oraz cennik biletów sprawdzicie w informacji Rozkład jazdy i stacje ŻKD.

⏩ Zobacz też
- Prom Świbno – Mikoszewo. Cennik i rozkład 2025
- Cypel Mikoszewski ma własny kod pocztowy
- Remont mostu w Rybinie. Objazdy przez dwa miesiące
- Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Znamy daty
- Będą objazdy. Rusza remont mostu w Rybinie
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?