Efekt halo nad Mierzeją Wiślaną. Pogodowych atrakcji ciąg dalszy
Efekt halo był widoczny w wielu miejscach w Polsce zaledwie dobę po tym, jak natura zafundowała nam intensywną i rzadko spotykaną na tej szerokości geograficznej zorzę polarną. Magiczna tarcza wokół księżyca nie wzbudziła aż takich sensacji, bo efekt halo w Polsce można obserwować dosyć często. Jednak ten z nocy 16 na 17 stycznia był wyjątkowo efektowny. Efekt halo nad Mierzeją Wiślaną zobaczycie w galerii na końcu tekstu.
- nazwa efektu pochodzi od greckiego słowa hálos – „tarcza słoneczna”
- halo nie jest wyjątkową rzadkością w naszej części świata, można go obserwować regularnie
- tarcza wokół Słońca lub Księżyca może mieć wiele kolorów i wielkości
To była kolejna noc pełna wrażeń – efekt halo królował przez kilka godzin w mediach społecznościowych. Widoki jak z bajki były dodatkową motywacją choćby dla tych, którzy w nocy wybrali się na plażę w poszukiwaniu bursztynów.
➡ Czym jest efekt halo?
Efekt halo to tarcza pojawiająca się wokół księżyca lub słońca. Może być biała, lub też mienić się kolorami tęczy. Zjawisko to jest efektem załamania i rozproszenia światła w kryształkach lodu, znajdujących się w wysokich chmurach pierzastych.
Do efektu halo nie można się zbliżyć, jest on bowiem swego rodzaju obrazem Księżyca lub Słońca. Rodzajów, promieni i kolorów efektu halo jest dużo. Wielkość halo określa się na podstawie rozmiarów kątowych.
Efekt może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od kąta, pod jakim na niego patrzymy. Najczęściej spotykane jest „małe halo”, czyli krąg na niebie o promieniu kątowym 22°.
➡ Efekt halo na Mierzei Wiślanej. Galeria
A może Wam udało się sfotografować efekt halo albo zorzę polarną nad Mierzeją Wiślaną? Może zrobiliście zdjęcie lub film, którym koniecznie chcecie się podzielić? Jeśli tak, zapraszamy do naszych mediów społecznościowych.
Grupa Mierzeja Wiślana na FB jest miejscem tworzonym przez Was! Znajdziecie tam wideo, zdjęcia, informacje o polecanych noclegach, a także odpowiedzi na wszystkie Wasze pytania dotyczące wypoczynku na Mierzei Wiślanej.
fot. NaMierzeje.pl
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?