Panorama na przekop Wisły w Mikoszewie
Przekop Wisły w Mikoszewie powstał pod koniec XIX wieku, a dokładnie w 1895 roku. Inwestycja, która miała uregulować przebieg największej z polskich rzek nie była może tego kalibru co budowa Kanału Sueskiego czy Kanału Panamskiego, ale jak na tamte lata budziła podziw i zdumienie.
To miejsce możesz ocenić na dole artykułu
- miejsce przeprawy promowej w Mikoszewie to popularny punkt, w którym turyści chętnie spędzają wolny czas
- w najbliższych okolicach znajduje się wiele ciekawostek, takich, jak bunkry z czasów II wojny światowej, punkt szlaku św. Jakuba a także punkty gastronomiczne
- na północ od przeprawy, nad samą wodą ustawione są ławeczki, z których można obserwować cudowne zachody słońca
Otwarcie przekopu zmieniło wiele. Po pierwsze sprawiło, że ewentualne powodzie i niespodziewane zachowania wezbranej wody były znacznie łatwiejsze do przewidzenia. Po drugie, niewielka wioska rybacka Mikoszewo znalazła się na prawym brzegu rzeki. Wreszcie po trzecie, w objęciach przekopu i Martwej Wisły powstała Wyspa Sobieszewska.
Po roku 1895 pozostało kilka pamiątek, między innymi kamień, który ma przypominać o wizycie księcia Albrechta, który z jednego z niewielkich wzgórz oceniał efekty pracy budowniczych. Kamień stoi dziś przy głównej drodze prowadzącej przez Mikoszewo.
➡ Okolice przeprawy promowej w Mikoszewie. Wideo.
Przez przekop Wisły w Mikoszewie kursuje dziś prom, który w okresie wiosenno-letnim przewozi na drugą stronę rzeki pieszych, rowerzystów i samochody. W najbliższych okolicach powstała infrastruktura, dzięki której Mikoszewo może pochwalić się kilkoma ciekawymi miejscami, wartymi odwiedzenia.
W bezpośrednim sąsiedztwie przeprawy promowej zlokalizowane są punkty gastronomiczne, niewielki port a także parkingi. Tu rozpoczyna się też prowadzący w stronę Drewnicy wał, na którym ma powstać rowerowa trasa prowadząca na południe. W Drewnicy koniecznie trzeba zobaczyć stary, drewniany wiatrak Koźlak!
W drugą stronę, na północ prowadzi ścieżka, którą można dojść aż do ujścia przekopu Wisły na terenie rezerwatu przyrody Mewia Łacha. Widok królowej polskich rzek wpadającej do Morza Bałtyckiego wart jest kilkudziesięciominutowego spaceru.
Przy restauracji niedaleko promu Świbno – Mikoszewo stanęły drewniane ławy, mogące pomieścić kilkudziesięciu turystów. To idealne miejsce na odpoczynek przed przeprawą dla tych, którzy chcą eksplorować Wyspę Sobieszewską na rowerach. Cudownie prezentują się tu też letnie i wiosenne zachody słońca, które chowa się po drugiej stronie Wisły.
📌 Ławeczki z widokiem w Mikoszewie. Lokalizacja
➡ Panorama na Przekop Wisły. Galeria









⏩ Zobacz też
- Prom Świbno – Mikoszewo. Cennik i rozkład 2025
- Cypel Mikoszewski ma własny kod pocztowy
- Remont mostu w Rybinie. Objazdy przez dwa miesiące
- Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Znamy daty
- Będą objazdy. Rusza remont mostu w Rybinie
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?