NaMierzeje.pl
AKTUALNOŚCIWARTO WIEDZIEĆ

Co zrobić, kiedy spotkamy fokę?

Co zrobić, kiedy spotkamy fokę wylegującą się na brzegu Bałtyku? Najlepiej dać jej spokój i pozwolić spokojnie odpoczywać. Koniecznie powinniśmy także powiadomić odpowiednie służby. Wystarczy telefon do Stacji Morskiej UG na Helu lub Błękitnego Patrolu WWF. Numery telefonów znajdziecie w dalszej części artykułu.

  • dorosłe foki wychodzą na brzeg i wylegują się na plaży, kiedy potrzebują odpoczynku po długich podróżach
  • wiosną na piasku można spotkać focze maluchy, które spędzają tu pierwsze tygodnie życia
  • foki są dzikimi zwierzętami i w żadnym wypadku nie powinniśmy do nich podchodzić ani ich dotykać. Jeśli zobaczymy fokę na plaży, warto zgłosić do do odpowiednich służb
REKLAMA

Wiosną na wybrzeżu Bałtyku możemy spotkać foki, które odpoczywają na piasku. Zazwyczaj są to focze szczenięta, bo późna zima i wczesna wiosna to okres foczych narodzin. Przez kilka pierwszych tygodni życia małe foczki rosną na brzegu lub na lodowych, zamarzniętych połaciach wody. Na brzegu można spotkać także nieco starsze osobniki, które wychodzą na ląd, aby odpocząć po długiej podróży lub polowaniu. Dlatego fokom należy zapewnić spokój i nie traktować jako atrakcji turystycznej.

Zdarza się, że focze szczenię wskakuje do wody zbyt wcześnie i z braku doświadczenia gubi powrotną drogę do oczekującej na nie foczej mamy. Wtedy wypływa na brzeg w zupełnie nieznanym sobie miejscu. Takie foki mogą wymagać specjalistycznej opieki, choć większość z nich powinna poradzić sobie w nowym otoczeniu.

Pamiętajmy, że foki są gatunkiem chronionym na podstawie Ustawy o ochronie przyrody, zagrożonym wyginięciem. Prawo zakazuje łapania, zakłócania foczego porządku, polowania oraz posiadania żywych lub martwych fok. Jeśli foka decyduje się na odpoczynek na plaży, na której są ludzie, to na pewno jest wyczerpana i potrzebuje spokoju i odpoczynku. Warto o tym pamiętać, jeśli przyjdzie nam ochota na szybkie selfie z uśmiechniętą foką na plaży. To, co dla Was ma być fajną fotograficzną pamiątką z wakacji w galerii telefonu, dla foki będzie raczej nieprzyjemnym przeżyciem, które wywoła u tego zwierzęcia duży niepokój i strach.

REKLAMA
BIKEowa Mierzeja | NaMierzeje.pl

➡ Co zrobić, kiedy spotkamy fokę?

Przede wszystkim, nie należy do niej podchodzić. Powinniśmy zapewnić jej spokój i poinformować odpowiednie służby, bo foka może potrzebować pomocy. Foki nie można płoszyć, straszyć, ani zakłócać jej foczego odpoczynku. Najprawdopodobniej jest już wystarczająco zmęczona. Należy tez zwrócić uwagę na nasze własne pupile. Psy na plaży powinny być prowadzane na smyczy, ale jeśli biegają luzem, natychmiast powinniście je do siebie przywołać. Foki boją się zarówno ludzi jak i innych zwierząt, a nawet najspokojniejsze psy potrafią zareagować agresywnie w kontakcie z dzikim, nieznanym zwierzęciem.

Stacja Morska UG na Helu informuje na swoim kanale YouTube o pięciu podstawowych zasadach, do jakich należy się zastosować w przypadku spotkania z foką.

➡ Numery telefonów alarmowych:

  • Stacja Morska UG na Helu: 601889940
  • Błękitny Patrol WWF: 795536009

Jeśli chcecie wesprzeć Stację Morską UG na Helu i pomóc zebrać środki niezbędne na rehabilitację fok, zajrzyjcie koniecznie na stronę zbiórki na rzecz fokarium.

fot. FB Foka Celebrytka

Zobacz też
REKLAMA
BIKEowa Mierzeja | NaMierzeje.pl
⏩ Wideo z Mierzei Wiślanej
REKLAMA