NaMierzeje.pl
ATRAKCJE MIKOSZEWOMIKOSZEWO

Bunkry na Mierzei Wiślanej w Mikoszewie

Bunkry na Mierzei Wiślanej można znaleźć w wielu punktach na pasie ziemi od Mikoszewa do Piasków. Właśnie mierzeja, obok Helu, była ostatnim bastionem broniących się, wyczerpanych i zdziesiątkowanych sił niemieckich.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

Brak ocen

Z powodu wojennego zamieszania i braku łączności niemieckie jednostki na mierzei nie były do końca świadome podpisania bezwarunkowej kapitulacji. Walki trwały tam do ostatniej chwili. Pas lasów od Mikoszewa do Piasków pocięty jest do dziś transzejami, okopami i rowami przeciwczołgowymi. Widać je gołym okiem, choćby wzdłuż dzisiejszej trasy rowerowej R10.

REKLAMA
Labirynt Stegna Park

Dwa bunkry zachowały się w doskonałym stanie w okolicach przekopu Wisły, w Mikoszewie. Jeden znajduje się kilkanaście metrów od przystani promu Świbno – Mikoszewo, drugi znajdziecie przy pieszej ścieżce prowadzącej wzdłuż Wisły do ujścia przy Mewiej Łasze.

Przeprawa promowa byłą miejscem ewakuacji niemieckiej ludności, a także transportu więźniów z obozu Stutthof. Właśnie tu barki zabierały na pokład pozostałych przy życiu więźniów obozu koncentracyjnego.

Znaczna część ewakuowanych była transportowana przez ujście Wisły na Morze Bałtyckie i ładowana na niemiecki statki, które płynęły na Hel lub dalej, do Niemiec. Żelbetowe bunkry-schrony z lejkowymi strzelnicami miały za zadanie ochronę transportów. Niemcy zakładali, że ewakuacja ludności jest tylko tymczasowa i po wojnie wszyscy wrócą do swoich domów. Tak się jednak nie stało.

📌 BUNKIER PRZY PRZEPRAWIE. LOKALIZACJA

📌 BUNKIER PRZY UJŚCIU WISŁY. LOKALIZACJA

Oceń to miejsce

Bunkry w Mikoszewie. Galeria

Zobacz też
REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA