Rocznica Marszu Śmierci. 76 lat temu…
Rocznica Marszu Śmierci przypomina o tragicznej historii Mierzei Wiślanej i obozu koncentracyjnego KL Stutthof. 25 stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli jego ewakuację. Miało to związek ze zbliżającymi się w błyskawicznym tempie wojskami Armii Czerwonej.
Odległe dźwięki wystrzałów artyleryjskich początkowo dawały więźniom nadzieję na rychłe oswobodzenie, jednak kiedy zapadła decyzja o opuszczeniu obozu, nadzieje zamieniły się w koszmar. Wychudzeni, głodni i wyczerpani do granic możliwości więźniowie w ogromnym mrozie wędrowali w zwartym szpalerze. Ci, którym nie starczało sił zostawali na zawsze.
Marsz Śmierci był bez wątpienia jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w całej historii KL Stutthof. Szacuje się, że podczas marszu poległo około 17 tysięcy więźniów, których niemiecka armia postanowiła ewakuować z dzisiejszego Sztutowa. Trasa marszu naznaczona jest wieloma tragicznymi pamiątkami, jedną z nich jest tablica upamiętniająca miejsce przeprawy przez Wisłę, która znajduje się obok dzisiejszej przeprawy promowej w Mikoszewie.
W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną obchody rocznicy Marszu Śmierci będą skromne. W Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku o godzinie 13.00 odbędzie się msza.
Stutthof był pierwszym i najdłużej funkcjonującym obozem na terenach należących obecnie do Polski. Uruchomiono go już 2 września 1939 roku. Działał on łącznie 2077 dni, aż do zakończenia wojny 9 maja 1945 roku. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. a najliczniejszą grupę narodowościową stanowili Żydzi. Natomiast największe grupy państwowe stanowili kolejno Polacy, obywatele Związku Radzieckiego, Węgrzy i Niemcy. Historycy oceniają, że blisko 65 tysięcy więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia.
Rocznica Marszu Śmierci przypada na 25 stycznia.
🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- Wodna przygoda z Bananowo Rentals
- Mniej utrudnień na drogach Mierzei Wiślanej
- Stajnia u Bohuna. Galopem w stronę słońca
- Deptak i taras widokowy w gminie Sztutowo
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]