Domy podcieniowe na Żuławach Wiślanych
Domy podcieniowe na Żuławach Wiślanych są charakterystycznym elementem architektury wyróżniającym region. To duże, wiejskie budynki mieszkalne, do których prowadził oparty na słupach podcień wysunięty przed główną część konstrukcji.
To miejsce możesz ocenić na dole artykułu
Mieszkalne domy podcieniowe na Żuławach pojawiły się wraz z osadnikami mennonickimi oraz olenderskimi w XVI i XVII wieku, kiedy wspólnota mennonicka opuściła Holandię wraz z falą prześladowań. Budynki, które wciąż można spotkać na Żuławach w większości pochodzą z późniejszego okresu, czyli z XVIII i XIX wieku. Istnieją także ślady podobnych budowli z okresu średniowiecza, co może przeczyć teorii wprowadzenia takich konstrukcji przez osadników z Niderlandów.
Domy podcieniowe są szkieletowymi, drewnianymi konstrukcjami, które wypełniano cegłą, tzw. holenderką. Nieoficjalnie uznawano, że wielkość podcienia i liczba słupów świadczyła o zamożności gospodarza. Początkowo podcienie pełniły funkcję magazynów, w których składowano zboże.
Wnętrza domów podcieniowych na Żuławach były dekorowane ozdobnymi balustradami, rzeźbionymi drzwiami, efektownymi piecami kaflowymi oraz ozdobnymi płytkami ceramicznymi.
NIE TYLKO PODCIENIE
Na Żuławach Wiślanych można spotkać także efektowne domy bez podcieni, w których część mieszkalna była połączona z zabudowaniami gospodarczymi, nazywano je zagrodami holenderskimi. Przykładem takiej architektury jest miedzy innymi monumentalna posiadłość w Cisewie (ZOBACZ NA MAPIE), leżąca pomiędzy Stegną a Junoszynem.
GDZIE ZNALEŹĆ
Domy podcieniowe na Żuławach można spotkać w wielu miejscowościach rozsianych na Mierzei Wiślanej oraz na południe od niej. Jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów takiej architektury jest dom z XIX wieku stojący przy trasie prowadzącej z Mikoszewa do ekspresowej S7, w miejscowości Żuławki (ZOBACZ NA MAPIE).
Doskonałym punktem, w którym można zobaczyć charakterystyczną architekturę podcieniową jest też dom w Żelichowie. Powstała tu restauracja serwująca lokalne dania. Na miejscu można także spotkać się z przewodnikiem i obejrzeć dom podcieniowy od wewnątrz (ZOBACZ NA MAPIE). Tuż obok znajdują się także Cmentarz Jedenastu Wsi oraz cerkiew greckokatolicka.
DOMY PODCIENIOWE. GALERIA
⏩ Zobacz też
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Od połowy września popłyniemy tylko do Tolkmicka
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?