Wyspa Estyjska na Zalewie Wiślanym. Skąd ta nazwa?
Wyspa na Zalewie Wiślanym będzie nosiła nazwę „Wyspa Estyjska”. Powstanie przy okazji budowy przekopu i kanału żeglugowego przecinającego Mierzeję Wiślaną. Wyniki głosowania na nazwę wyspy podał 23 września resort gospodarki morskiej.
- wyspa na Zalewie Wiślanym powstanie w odległości blisko 2 kilometrów od brzegu w Przebrnie
- jej średnice liczone po osiach elipsy wyniosą 1932 i 1192 metry
- Wyspa Estyjska ma być siedliskiem dla ptactwa a także rekompensatą środowiskową za zniszczenia dokonane podczas budowy przekopu Mierzei Wiślanej
W oficjalnym komunikacie udostępnionym przez ministerstwo rzecznik resortu, Michał Kania poinformował, że Wyspa Estyjska to zwycięska nazwa dla projektowanej wyspy na Zalewie Wiślanym. Na tę propozycję oddano blisko dziesięć tysięcy głosów. Na podium znalazły się także inne proponowane nazwy: Wyspa Bursztynowa oraz Wyspa Rukwiel.
Nazwa Wyspa Estyjska ma nawiązywać do średniowiecznego określenia wód Zalewu Wiślanego. Estami nazywano w źródłach antycznych i wczesnośredniowiecznych plemiona zachodnio-bałtyjskie zwane później lepiej znanymi współczesnym Prusami.
Wyłonienie zwycięzcy konkursu nie oznacza jednak wcale, że wyspa na Zalewie Wiślanym otrzyma swoją nazwę w trybie natychmiastowym. Konkurs to jedno, a papierkowe formalności to drugie. Teraz, po rozstrzygnięciu części konkursowej i wyborze nazwy rozpocznie się formalna procedura.
„Teraz rozpocznie się procedura formalna. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zwróci się z wnioskiem, aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nadało zwycięską nazwę nowopowstającym terytoriom Rzeczypospolitej. Autor zwycięskiej propozycji otrzymają pamiątkowy grawerton”- poinformował rzecznik resortu gospodarki morskiej.
Konkurs wyłonił także nazwy dwóch innych wysp. Dwie sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim mają nosić nazwy: Brysna oraz Śmięcka.
➡ Wyspa Estyjska. Po co powstaje?
Wyspa, która powstaje na planie elipsy będzie miała powierzchnię około 180–200 ha. Jej wymiary wyniosą 1932 na 1192 metrów, a wysokość będzie wahała się pomiędzy 2 a 3 m n.p.m. Na wyspę trafi ziemia, która jest wywożona z budowy przekopu Mierzei Wiślanej.
Wyspa Estyjska ma stanowić siedlisko dla ptaków oraz roślinności a także rekompensować straty środowiskowe, jakie bezsprzecznie wywoła inwestycja w budowę kanału żeglugowego. Na lokalizację sztucznej wyspy wybrano obszar w centralnej części Zalewu na wysokości Przebrna.
TAGI: #wyspaestyjska #przekopmierzei #przebrno #zalewwislany
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?