Mierzeja Wiślana bez sinic
Kąpieliska w pasie Mikoszewo – Piaski są bezpieczne i wolne od sinic. Sinice na Mierzei Wiślanej występują znacznie rzadziej, niż w położonej po drugiej stronie ujścia Wisły Zatoce Gdańskiej. Jest to związane przede wszystkim z bezpośrednim dostępem kąpielisk do otwartego morza, oraz większym zakresem ruchu wody.
Państwowy Wojewódzki Inspektorat Sanitarny informuje o doskonałej jakości wody wzdłuż całej Mierzei Wiślanej. Mimo to, zawsze należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jeśli zauważycie, że woda jest mętna, ma zmieniony kolor lub w okolicach zbiornika daje się wyczuć specyficzny zapach, może to świadczyć o zakwicie sinic lub pojawieniu się innych bakterii.
SINICE NA MIERZEI WIŚLANEJ
Sinice na Mierzei Wiślanej występują rzadko, jednak zalecamy regularne sprawdzanie raportów o jakości wody w miejscach, które wybraliście na wakacyjny wypoczynek. Aktualne informacje dostępne są na stronie Serwisu Kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego – https://sk.gis.gov.pl
Toksyny wytwarzane przez sinice są szkodliwe dla człowieka oraz zwierząt. Jednak występowanie sinic w niewielkich, normalnych dla środowiska ilościach nie stanowi zagrożenia. Wręcz przeciwnie – sinice są ważnym składnikiem ekosystemów naturalnych zbiorników wodnych. Są także jednym z najstarszych organizmów występujących naturalnie na Ziemi.
OBJAWY ZATRUCIA SINICAMI
Jeśli zauważycie u siebie jedne z opisanych poniżej objawów, może to świadczyć o zatruciu organizmu toksynami produkowanymi przez sinice. W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
- wysypka
- wymioty
- biegunka
- swędzenie oczu
- łzawienie
- gorączka
- „grypowe” bóle mięśni i stawów
Powyższe objawy występują nawet do kilku dni po kontakcie z toksynami sinic. Nie wszystkie pojawiają się równolegle i w takim samym nasileniu. Pierwsze symptomy zatrucia mogą pojawić się bezpośrednio po kontakcie z zanieczyszczoną wodą, lub nawet po 72 godzinach.
KIEDY WYSTĘPUJĄ SINICE
Zagrożenie występowania sinic wzrasta wraz z temperaturą wody. Toksyny wydzielają się już w temperaturze pomiędzy 16 a 20 stopni Celsjusza, jednak znane są przypadki ich występowania także w zimniejszych wodach. Rozwojowi sinic oraz toksycznych substancji sprzyja także bezwietrzna pogoda, wysoka temperatura zewnętrzna, oraz niewielka głębokość zbiorników wodnych.
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?