NaMierzeje.pl
ATRAKCJE KĄTY RYBACKIEKĄTY RYBACKIE

Pomnik dorsza w Kątach Rybackich

Pomnik dorsza w Kątach Rybackich schowany jest na jednym ze skwerów. Mało kto o nim wie, trudno go znaleźć wśród opisywanych ciekawostek z Mierzei Wiślanej. Dorsze najczęściej spotykamy na talerzach, ale właśnie ta ryba stała się przez lata symbolem nadbałtyckich smażalni.

To miejsce możesz ocenić na dole artykułu

Pomnik dorsza w Kątach Rybackich znajduje się nieopodal budynku kościoła, który wielokrotnie mijaliście kierując się do głównego wejścia na plażę. Wystarczy skręcić w jedną z uliczek i po kilkudziesięciu metrach zobaczycie sporej wielkości statuetkę.

REKLAMA

Dlaczego dorsz? To ryba, której nazwę znają chyba wszyscy, którzy choć raz wybrali się na wakacje nad Bałtyk. To właśnie dorsz – obok flądry – króluje w nadbałtyckich smażalniach, barach a także restauracjach. Nic więc dziwnego, że ten gatunek znalazł swoje miejsce w centrum jednej z najbardziej obleganych miejscowości na Mierzei Wiślanej.

Co warto wiedzieć o dorszu?

  • dorsz bałtycki to jeden z podgatunków dorsza atlantyckiego
  • ryba, którą poławia się w Bałtyku nosi także inną nazwę – pomuchla
  • dorsz jest drapieżnikiem. Jest tak żarłoczny, że często przejawia zachowania… kanibalistyczne.
  • to bardzo płodny gatunek. Samica dorsza w ciągu roku może złożyć nawet 9 milionów jajeczek.
  • dorsz znalazł się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Bałtyku jest zagrożony wymarciem. Został dla niego określony rozmiar ochronny (38 cm) i czas ochronny (od 1 czerwca do 31 sierpnia). Dlatego podczas wakacji nie ma mowy o „świeżutkim dorszu prosto od rybaka”.
  • dorsz był przyczyną konfliktu pomiędzy Islandią i Wielką Brytanią, zwanego „wojną dorszową”. Islandczycy powiększyli swoje strefy połowu, co wywołało ostrą reakcję Wielkiej Brytanii. Brytyjskie kutry w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku prowadziły połowy pod ochroną… okrętów wojskowych. W czasie konfliktu dochodziło do wielu konfrontacji, łącznie z oddawaniem strzałów ostrzegawczych.
  • pierwsza „wojna dorszowa” miała miejsce w 1958 roku, druga w roku 1972. Wtedy Wielka Brytania wysłała kolejny okręt Royal Navy. Konflikt zakończył się podpisaniem porozumienia w 1973 roku
  • w trakcie trzeciej „wojny dorszowej” Islandczycy obcinali obce sieci. Doszło też do kilku przypadków taranowania jednostek pływających. Generalnie w przypadku wszystkich „wojen dorszowych” trudno mówić o rzeczywistej „wojnie”, ponieważ Islandia… nie posiada armii.

Sprawdźcie także, czego możecie spodziewać się zasiadając w wakacyjne miesiące w jednej z nadmorskich smażalni. Czy ryba na pewno będzie świeża?

📌 Pomnik dorsza. Lokalizacja

➡ Pomnik dorsza w Kątach Rybackich. Galeria

REKLAMA
BIKEowa Mierzeja | NaMierzeje.pl
Zobacz też
REKLAMA
⏩ Wideo z Mierzei Wiślanej
REKLAMA