Rajd Koguta z metą w Stegnie. To już w ten weekend
Zanim Rajd Koguta zawita w Stegnie, przeszło 2,6 tys. old i youngtimerów będzie musiało dotrzeć nad morze z Dolnego Śląska. Charytatywny Rajd Koguta startuje 8 czerwca z Oławy i po trzech dniach dotrze na Mierzeję Wiślaną. Jakie atrakcje czekają na zgromadzonych na trasie oraz na mecie w Stegnie widzów?
- trasa Rajdu Koguta w tym roku będzie mierzyła ponad 530 kilometrów. Metę zaplanowano w Stegnie na Mierzei Wiślanej
- w imprezie weźmie udział ponad 2 tysiące zabytkowych pojazdów, większość wyprodukowana w krajach byłego bloku wschodniego
- w Stegnie odbędą się dekoracje uczestników, licytacje, a także wiele imprez towarzyszących
W tym roku Charytatywny Rajd Koguta rozpocznie się 8 czerwca w Oławie, a jego uczestnicy zameldują się na mecie w Stegnie dwa dni później. Trasa Oława – Poznań – Piła – Chojnice – Czersk – Tczew – Stegna liczy ponad 530 kilometrów. W rajdzie startują samochody i motocykle wyprodukowane w Polsce lub w bloku wschodnim, które mają minimum 20 lat a także wszelkie inne pojazdy wyprodukowane do roku 1994 – samochody, ciągniki, motocykle, a nawet rowery. Za ich sterami zasiądzie ponad 2600 zarejestrowanych ekip. Organizatorem Charytatywnego Rajdu Koguta jest Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie.
Jadą, aby pomagać dzieciom
Podobnie jak w poprzednich latach, celem Rajdu Koguta jest pomoc potrzebującym. Pieniądze zebrane podczas wcześniejszych edycji imprezy trafiały do osób i organizacji charytatywnych z powiatu oławskiego. W tym roku rozszerzono formułę i połowę zebranych pieniędzy organizatorzy przekażą na pomoc 250 dzieciom z całej Polski. Ich listę stworzyli sami uczestnicy wydarzenia.
Chcemy pomagać! Rajd Koguta nie jest tylko wydarzeniem dla miłośników zabytkowej motoryzacji, lecz również imprezą charytatywną. Wszystkie zaplanowane przez nas atrakcje są doskonałą okazją, aby wesprzeć potrzebujących, w tym szczególnie dzieci. W zbiórkach od lat uczestniczą sami uczestnicy rajdu oraz zebrani na trasie widzowie. Zawsze mogliśmy liczyć na ich hojność i w tym roku nie jest inaczej. Jeszcze przed startem rajdu zebraliśmy ponad 1,4 mln złotych – mówi organizator Rajdu Koguta, Tomasz Jurczak.
Start w Oławie i rekord w Poznaniu
Rajd Koguta wyruszy spod siedziby Studia Reklamy Wena w Oławie, gdzie podziwiać będzie można wszystkie pojazdy biorące udział w wydarzeniu. Powitaniu uczestników towarzyszyć będzie występ orkiestry dętej, a także popisy zespołu cheerleaderek. Kolejność wyjazdu na trasę będzie zależeć od roku produkcji oraz rodzaju pojazdu. Pierwsze wystartują motocykle, rowery, motorowery i pojazdy rolnicze. Na końcu na trasę rajdu ruszą ekipy w samochodach.
Już pierwszego popołudnia uczestnicy rajdu dotrą na Tor Poznań, gdzie podejmą próbę pobicia niezwykłego rekordu. Kolumna rajdowa zapisze się w historii w kategorii „Największy przejazd pojazdów zabytkowych po torze wyścigowym”. To otwarte dla publiczności wydarzenie jest organizowane wspólnie z Automobilklubem Wielkopolskim, który w tym roku obchodzi stulecie istnienia.
Plażowy finał w Stegnie i licytacja Volkswagena Passata
Metą Charytatywnego Rajdu Koguta będzie nadmorska Stegna. 10 czerwca odbędzie się tu wielki finał z udziałem władz gminy oraz sponsorów. Załogi, którym uda się pokonać całą trasę otrzymają nagrody i pamiątkowe dyplomy. Wieczorem przewidziany jest koncert zespołu Video i wspólna zabawa na plaży. Publiczność będzie mogła wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów konkursach oraz licytacji Volkswagena Passata z 1994 r.
Auto ufundowane zostało przez platformę aukcyjną Bidcar.pl i to w barwach tej firmy samochód przejedzie trasę Rajdu Koguta. Wylicytowana kwota zostanie przeznaczona na pomoc potrzebującym. Dla załóg biorących udział w rajdzie zaplanowano konkurs, w którym do wygrania będzie Wartburg z 1990 r. Zanim samochód trafi w ręce nowego właściciela, trasę z Oławy do Stegny pokona w nim reprezentacja Poleasingowe.pl.
Jeśli kochasz young i oldtimery, a na myśl o samochodach z dawnego bloku wschodniego twoje serce zaczyna bić mocniej, musisz być z nami! Rajd Koguta to wspaniała okazja, aby zobaczyć wyjątkowe pojazdy, które przeszły już do historii motoryzacji. Kibicując ekipom rajdowym będziesz mógł nie tylko nacieszyć oko, lecz również pomóc dzieciom z całej Polski – dodaje Artur Kopania, kapitan załóg Bidcar.pl i Poleasingowe.pl.
Charytatywny Rajd Koguta. Galeria
źródło: materiały prasowe / informacja własna
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?