Gospoda Przy Młynie w Jantarze. Tajemnicze napisy?
Gospoda „Przy Młynie” w Jantarze to nie tylko miejsce, gdzie można zjeść wakacyjną rybkę, ale także ogromny wycinek historii regionu. Budynek powstał w drugiej dekadzie ubiegłego wieku, a do jego budowy użyto cegieł z największej pomorskiej cegielni.
To miejsce możesz ocenić na dole artykułu
- budynek gospody zbudowano na początku ubiegłego wieku
- do jego budowy użyto cegieł z największej ówczesnej pomorskiej cegielni, znajdującej się pod Elblągiem
- nazwę Hopehill – Wzgórze Nadziei – wymyślił angielski kupiec, William Avison
Na ścianach budynku gospody w Jantarze można znaleźć tajemnicze na pozór wytłoczenia w cegłach o treści „Lühlow Hopehill”. To nazwa słynnej cegielni, która ponad 100 lat temu była ogromnym, jak na ówczesne czasy, ośrodkiem produkcji. Wystarczy powiedzieć, że na początku XX wieku zakład produkował aż 6 milionów cegieł rocznie. Dodatkowym źródłem dochodu było wypalanie dachówek, których co roku wyjeżdżało z fabryki ponad milion.
Na tym jednak nie kończy się zawiła historia wzgórza Hopehill, leżącego pod Elblągiem, w granicach wsi Kamionek Wielki. Wzniesienie w XVIII wieku kupił angielski przedsiębiorca, William Avison i to on wymyślił nazwę posiadłości – Hopehill, czyli Wzgórze Nadziei.
Kolejni właściciele osiedlali się w Hopehill, jednak to Fryderyk Wilhelm Lühlow zbudował tam cegielnię. Na wzniesieniu stanęły dwa kominy, które miały wysokość aż 45 metrów, Przy cegielni rozbudowano port, dzięki któremu transport mógł odbywać się szybką i tanią drogą wodną.
W czasie II wojny światowej na terenie zakładów powstał podobóz KL Stutthof. Szacuje się, że w 1943 roku pracowało w nim około 300 więźniów. Po zakończeniu działań wojennych cegielnia została rozkradziona, a także zdewastowana przez wojska Armii Czerwonej. Dwa lata później zniknęła ze Wzgórza Nadziei.
Budynek, w którym mieści się gospoda „Przy Młynie” jest jedną z architektonicznych perełek Mierzei Wiślanej. Tuż za nim znajduje się sam młyn, który jest dziś prywatną własnością i obiektem oferującym noclegi.
📌 Gospoda Przy Młynie. Lokalizacja
⏩ Gospoda Przy Młynie i Stary Młyn w Jantarze




⏩ Zobacz też
- Prom Świbno – Mikoszewo. Cennik i rozkład 2025
- Cypel Mikoszewski ma własny kod pocztowy
- Remont mostu w Rybinie. Objazdy przez dwa miesiące
- Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu. Znamy daty
- Będą objazdy. Rusza remont mostu w Rybinie
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?