Muszle na plażach. Kto w nich mieszkał?
Muszle na plażach nad Bałtykiem należą do stałych mieszkańców naszego morza. Zastanawialiście się kiedyś, skąd się tam wzięły i dla jakich stworzeń były domem?
Spacerując po plażach na Mierzei Wiślanej słyszycie charakterystyczny chrzęst pod stopami. To pękające muszelki, które wyrzuca Morze Bałtyckie. Nie są tak duże i tak różnorodne jak te, które można spotkać nad oceanem lub na plażach Morza Śródziemnego. Nie oznacza to wcale, że nie warto wiedzieć, jak wygląda ich podwodne życie.
➡ Sercówka pospolita
Ten małż wprowadził się do najładniejszej muszelki, jaką możecie znaleźć na nadbałtyckich plażach. Charakterystyczne, promieniste żeberka i różne odcienie są charakterystyczne dla sercówki pospolitej. Muszelki tego gatunku nie są duże, ich długość rzadko przekracza 3 centymetry. Są jednak twarde i wytrzymałe – w przeciwieństwie do kruchych muszelek innych bałtyckich gatunków. Dlatego często wykorzystuje się je do tworzenia ozdób, wisiorków czy pamiątkowych drobiazgów znad morza.
Sercówka jest gatunkiem pospolitym w Morzu Bałtyckim. Występuje także w Oceanie Atlantyckim i Morzu Śródziemnym.
➡ Rogowiec bałtycki
To także niewielki małż, którego rozmiar dochodzi do 2.5 centymetra. Ponieważ jego muszelka nie jest wzmocniona dodatkowymi żeberkami, jest bardzo krucha i delikatna. Na jej powierzchni można zauważyć charakterystyczne pierścienie, które są efektem przyrostu i powstawania kolejnych warstw. Może być zabarwiona na czerwono, brązowo lub żółto. Rogowiec żyje nawet 12 lat, jeśli wcześniej… nie zostanie zjedzony przez płastugę.
➡ Małgiew piaskołaz
To prawdziwy bałtycki gigant. Dorasta do długości nawet 8 centymetrów, co jak na warunki panujące w naszym morzu jest poważnym osiągnięciem. Co ciekawe, ten gatunek wymarł w Europie już w plejstocenie. Wrócił jednak w XVII wieku, przyniesiony z Ameryki Północnej.
Małgiew żyje w piaszczystych i mulistych zatokach, na głębokości do kilkudziesięciu metrów. Muszla piaskołaza, pomimo swoich rozmiarów, jest bardzo cienka i krucha. Początkowo jest ciemna, ale bardzo szybko traci wierzchnią warstwę. Dlatego muszle, które znajdujecie na piasku, są zazwyczaj śnieżnobiałe. Małgiew mieszka zakopany w piasku, nawet 50 centymetrów pod powierzchnią dna.
➡ Omułek jadalny
Wreszcie coś na talerz! Omułek żyje w morzach północnej Europy, na głębokościach do 50 metrów. Osiąga długość 4 centymetrów, choć na głębokich, słonych wodach trafiają się egzemplarze dwa razy większe. Żyje w skupiskach liczących nawet kilka tysięcy osobników. Młodsze osobniki przemieszczają się za pomocą „nogi”. Starsze prowadzą osiadły tryb życia, przytwierdzone do podłoża.
Omułek jest jadalny i masowo poławiany przez człowieka. Żywią się nim także flądry, dorsze, drapieżne ślimaki czy rozgwiazdy. Są też ważnym pożywieniem dla zimujących nad Bałtykiem ptaków. Kaczki lub łyski chętnie stołują się w koloniach omułka na płyciznach. Omułek jest ważnym elementem morskiego ekosystemu – przerabia wodną zawiesinę w wysokobiałkowy pokarm. Duża kolonia omułka potrafi przefiltrować dziennie kilkaset metrów sześciennych morskiej wody. Jego muszle na plażach można spotkać w specyficznych miejscach, często przyczepione do desek lub korzeni wyrzuconych na brzeg.
Głodni? Sprawdźcie, czy w Bałtyku żyją krewetki?
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?