Nieistniejące noclegi. Jak nie dać się oszukać?
Nieistniejące noclegi – kwatery, pensjonaty albo domki letniskowe stają się wakacyjną plagą, także na Mierzei Wiślanej. Coraz więcej turystów daje się oszukać i płaci za miejsca, których… nie ma. Oszuści umieszczają w sieci fikcyjne oferty, które często przyciągają dobrą ceną i wysoką jakością.
- atrakcyjne oferty pojawiają się najczęściej w serwisach ogłoszeniowych, które nie weryfikują umieszczanych treści
- oszuści znikają po kilku dniach, kiedy ich oszukani „klienci” wpłacą zaliczki na wymarzone wakacje
- podczas rezerwacji wakacyjnego noclegu trzeba zachować zdrowy rozsądek i nie ulegać emocjom
Nieistniejące miejsca noclegowe przy nieistniejących ulicach i pod nieistniejącymi adresami pojawiły się także na Mierzei Wiślanej. W ciągu zaledwie kilku dni członkowie naszej internetowej społeczności informowali o przynajmniej kilku przypadkach oszustw w Mikoszewie, Krynicy Morskiej i Piaskach.
Nieprawdziwe oferty często przyciągają doskonałym opisem, pięknymi zdjęciami i bardzo atrakcyjną ceną. Połączenie tych elementów daje złudzenie, że oto trafiliśmy na super okazję, z której musimy skorzystać. Większość takich ofert publikowana jest w serwisach z ogłoszeniami, które nie mają mechanizmów umożliwiających weryfikację treści.
W rozmowie z naszym portalem jedna z poszkodowanych osób poinformowała, że w jej przypadku oszuści korzystali z serwisu OLX. Pani Malwina, która zarezerwowała nieistniejącą ofertę w Mikoszewie, zgłosiła sprawę w odpowiedniej jednostce policji. Ogłoszenie zniknęło z serwisu, a z osobą, która je umieściła, nie ma żadnego kontaktu.
Sam mechanizm oszustwa jest zazwyczaj taki sam. Oszust publikuję atrakcyjną ofertę, w ciągu kilku dni przyjmuje zaliczki od kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu osób, po czym pozbywa się numeru telefonu i urywa kontakt.
Można zapytać, jak to jest możliwe, kiedy rejestracja każdego nowego numeru telefonu oraz otwarcie konta bankowego wymaga podania danych osobowych… Niestety pytanie tradycyjnie rozbije się o bezradność organów ścigania oraz magiczne furtki i kruczki stosowane przez oszustów. Aby nie dać się oszukać musimy zadbać o siebie sami.
➡ Jak nie dać się oszukać?
Rezerwując wakacje musimy zachować dużą ostrożność i nie dać ponieść się chwilowym emocjom.
- korzystajmy ze sprawdzonych źródeł, nawet jeśli będzie to oznaczało nieco większe koszty rezerwacji. Większość serwisów bookingowych pobiera prowizję, ale jednocześnie weryfikuje oferty. Polecamy bazę noclegową NaMierzeje.pl, w której znajdziecie wyłącznie sprawdzone i istniejące oferty
- sprawdźmy, czy fizyczny adres podany w ogłoszeniu istnieje. Zweryfikujmy okolicę korzystając z Google maps i opcji street view
- nie rozmawiajmy z „właścicielem” obiektu, który unika podania wszystkich form kontaktu (maila, telefonu, ewentualnie komunikatora) lub żąda wpłat przez podsyłane linki
- korzystajmy z poleceń, ale tylko osób, które są wiarygodne. Oszuści często tworzą dziesiątki fałszywych komentarzy i pozytywnych ocen na profilach społecznościowych lub w serwisach ogłoszeniowych.
- zanim wpłacimy zaliczkę, zapytajmy o lokalizację na sprawdzonych grupach w sieci, takich jak Mierzeja Wiślana – noclegi nad morzem. Zdjęcia, informacje, porady.
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- „Obca kobieta”. Lektura dla miłośników Mierzei Wiślanej
- Kabaret Trzecia Strona Medalu w Stegnie. Nie przegap!
- Droga na Mierzeję Wiślaną będzie zamknięta
- Święto Pieczonego Dzika na zakończenie sezonu
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]
- Budowa Wyspy Estyjskiej. Co się zmieniło? [WIDEO]
- Promenada w Krynicy Morskiej. Zimą też kusi
- Dymienie morza. Na czym polega to rzadkie zjawisko?