Kościół św. Wojciecha w Sztutowie
Kościół św. Wojciecha w Sztutowie pochodzi z XIX wieku. Jest jedną z nielicznych historycznych budowli, które na Mierzei Wiślanej zachowały się praktycznie w nienaruszonym stanie po przejściu nawałnicy II wojny światowej. Budynek stoi przy głównej drodze wojewódzkiej prowadzącej przez całą Mierzeję Wiślaną.
To miejsce możesz ocenić na dole artykułu
Neogotycki kościół, zbudowany w latach 1860-1878 początkowo był świątynią baptystyczną, dopiero w 1947 roku stał się świątynią katolicką. Przed II wojną światową okolice Sztutowa zamieszkiwała przede wszystkim ludność niemiecka. Katolicka mniejszość uczestniczyła we mszach w kościele w parafii w Tigenhagen, czyli dzisiejszym Cyganku. Świątynia w Sztutowie była miejscem kultu mieszkających tutaj baptystów, w większości narodowości niemieckiej. Po wojnie, po wysiedleniu dotychczasowych mieszkańców wspólnota baptystyczna praktycznie zaniknęła, a kościół przeszedł „we władanie” katolików.
Kościół św. Wojciecha w Sztutowie zbudowano na planie prostokąta. O ile na zewnątrz niewiele różni się od budynku, który powstał w XIX wieku, o tyle ze środka zniknęły empory na kolumnach. Empory to inaczej odrębna kondygnacja przypominająca antresolę. W kościele w Sztutowie wzniesione były po obu stronach prostokątnej nawy. Wewnątrz znajdowała się także drewniana kazalnica, która na przestrzeni lat uległa zniszczeniu.
Za kościołem znajduje się cmentarz oraz charakterystyczna, ażurowa stalowa dzwonnica z trzema dzwonami i drewnianym zadaszeniem.
➡ Kościół w Sztutowie: Galeria
🌞 Chcesz być na bieżąco? Dołącz do naszych mediów społecznościowych
⏩ Zobacz też
- Van Gogh na moście w Sztutowie
- Wodna przygoda z Bananowo Rentals
- Mniej utrudnień na drogach Mierzei Wiślanej
- Stajnia u Bohuna. Galopem w stronę słońca
- Deptak i taras widokowy w gminie Sztutowo
- Otwarcie przekopu Mierzei Wiślanej. Znamy program
- Mors arktyczny wylegiwał się na bałtyckiej plaży [WIDEO]
- Granica z Rosją. Ostatnie metry polskiej plaży [WIDEO]
- Z promu w Mikoszewie na plażę. Jak dojechać? [WIDEO]
- Nowy odcinek EuroVelo 9. Asfaltem do Drewnicy
- Foczy plażing na Mierzei Wiślanej [WIDEO]