NaMierzeje.pl

NaMierzeje.pl

Aktywne wakacje nad morzem

Mierzeja Wiślana. Wakacje nad morzem

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej, rozciągający się od Gdańska na zachodzie po Lochstedt za Piławą w Federacji Rosyjskiej na północnym wschodzie. Oddziela Zalew Wiślany i Żuławy Wiślane od otwartych wód Zatoki. Mierzeja podzielona jest między terytorium Polski i Federacji Rosyjskiej.

Mierzeja jest słabo zurbanizowana i praktycznie niezindustrializowana. Wszystkie miejscowości położone w jej polskiej części (oprócz Gdańska) były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi.

➡ Nazwa i położenie

Nazwę „Mierzeja Wiślana” wprowadzono urzędowo w 1950 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę mierzei – Frische Nehrung. Wcześniej polską nazwą była Mierzeja Świeża. Stosowano także nazwę Mierzeja Fryska (analogiczne do nazw Zatoka Świeża i Zatoka Fryska stosowanych w odniesieniu do Zalewu Wiślanego).

Mierzeja Wiślana ma 96 km długości i 1–2 km szerokości. Około 30 km przypada na odcinek Żuław Wiślanych, 56 km na odcinek oddzielający Zalew Wiślany od Zatoki Gdańskiej (w tym 30 km po stronie polskiej) do Cieśniny Piławskiej oraz ok. 10 km na odcinek za Cieśniną Piławską do Lochstedt.

Północną granicą mezoregionu jest Zatoka Gdańska, będąca częścią Morza Bałtyckiego. Od południa graniczy z Żuławami Wiślanymi oraz przez zalew z Wybrzeżem Staropruskim. Granicę uzupełnia od zachodu Pobrzeże Gdańskie.

➡ Klimat

Warunki klimatyczne w regionie są wyraźnie inne od tych w głębi kraju, ale podobne do tych w innych nadmorskich mezoregionach. Średnia temperatura roczna jest nieco wyższa niż na pojezierzach, jednak nieco niższa niż w centrum Polski. Wiosną jest chłodniej niż w głębi kraju, lecz jesienią wyraźnie cieplej. Średnia roczna oraz średnia dobowa amplituda temperatur są mniejsze niż w głębi kraju, ze względu na większe ciepło właściwe wody w morzu.

REKLAMA

Wpływ Bałtyku jest również widoczny w długości pór roku – na wybrzeżu zimy są znacznie krótsze, a jesień dłuższa. Prawie nie występuje przedwiośnie. W zachodniej części na klimat wpływ ma również oddziaływanie aglomeracji trójmiejskiej.

➡ Gdzie na wakacje

Najbardziej znanym Kurortem na Mierzei Wiślanej jest bez wątpienia Krynica Morska. Jednak coraz większa popularność zdobywają także mniejsze ośrodki wypoczynkowe, takie jak Stegna, słynący z mistrzostw świata w poławianiu bursztynu Jantar czy leżące przy ujściu Wisły Mikoszewo.

Na wschodnim końcu polskiej części Mierzei Wiślanej leżą Piaski. Ta mała wioska jeszcze kilkanaście lat temu była odwiedzana przez nielicznych turystów szukających absolutnej ciszy i spokoju. Dziś jest punktem docelowym coraz większej liczby odwiedzających ze względu na unikalne położenie, turystyczne atrakcje i kilometry prawie pustych plaż.

Zobacz też

🌞 Polecane oferty

REKLAMA

🌞 Wideo z Mierzei Wiślanej

REKLAMA