Bezleśna wydma szara w Piaskach

Bezleśna wydma szara, znajdująca się nieopodal Piasków to jedyne tego typu miejsce, zachowane w swojej pełnej krasie na całej Mierzei Wiślanej. Niby zwykła, piaszczysta połać opadająca w stronę Zalewu Wiślanego, kryje w sobie wiele ciekawostek, które docenią miłośnicy przyrody.

Bezleśne wydmy, stanowiące niegdyś stały element krajobrazu mierzei, zostały zniszczone przez rozbudowująca się infrastrukturę,  powstające zabudowania, lub po prostu pokrył je las. Wydmy są miejscem, w którym znajdziecie mnóstwo specyficznej, pionierskiej roślinności piaskowej.

Znawcy tematu na pewno rozpoznają takie nazwy, jak kocanka piaskowa, chrobotnik leśny, płunica islandzka czy chrobotek smukły.

BEZLEŚNA WYDMA SZARA: GALERIA

Bezleśna wydma charakteryzuje się ogromną wrażliwością tworzących ją gleb, jest więc narażona na erozję. Bardzo źle znosi także wydeptywanie. Wydma, która znajduje się tuż przy drodze krajowej 501, prowadzącej przez całą Mierzeję Wiślaną jest ogrodzona, ale można wspiąć się na jej szczyt prowadzącą obok piaszczystą ścieżką.

Nawet, jeśli nie rozpoznajecie rzadkich gatunków roślin, warto poświęcić kilka minut i dostać się na sam jej szczyt. Rozlega się stąd doskonały widok na cały Zalew Wiślany.

BEZLEŚNA WYDMA SZARA: LOKALIZACJA

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

NOCLEGI W PIASKACH
Nie ma ogłoszeń pasujących do Twoich kryteriów wyszukiwania.

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI


REKLAMA