Żuławy Wiślane i depresja w Raczkach

Żuławy Wiślane to teren rozciągający się – w dużym uproszczeniu – w równinie delty Wisły. Ich historia jest równie zagmatwana, co sieć kanałów melioracyjnych i rzek, które je przecinają.

Jeszcze na początku XX wieku należały do Prus Wschodnich, po 1920 roku były częścią terenów Wolnego Miasta Gdańsk, które teoretycznie miało pozostawać neutralne, w praktyce było w znacznej większości zamieszkałe i zarządzane przez ludność niemiecką.  

Z czego słyną Żuławy Wiślane? Przede wszystkim z terenów depresyjnych, czyli położonych poniżej poziomu morza. Większość powierzchni Żuław to tereny rolnicze. Żyzne gleby, wilgotność i umiarkowanie – zarówno latem jak i zimą – temperatury, sprzyjają uprawie roślin.

ŻUŁAWY WIŚLANE NA KANALE PEACEFUL ADRENALINE

Żuławy są także bardzo malownicze. Dzieje się tak nie tylko ze względu na ciągnące się kilometrami uprawne pola, ale także dzięki szeregom wierzb, sosnowym i bukowym lasom oraz niskiej industrializacji regionu.

Wspomniane wierzby było sadzone na Żuławach w ogromnej liczbie. Swoją obecność w regionie zawdzięczają bardzo dużym możliwościom wyciągania i magazynowania wody z gleby, co na zalewowych i wilgotnych terenach w znacznym stopniu ułatwiało utrzymanie pół w dobrym stanie.

ŻUŁAWY WIŚLANE. CIEKAWOSTKI
  • blisko 30% terenów Żuław Wiślanych leży w depresji
  • największa depresja o powierzchni 181 km² rozciąga wokół jeziora Druzno. Na tym obszarze w Raczkach Elbląskich (lokalizacja na mapie Google: KLIKNIJ TU) znajduje się najniżej położony punkt w Polsce (1,8 m p.p.m.). To miejsce znajdziecie przy drodze krajowej numer 22 pomiędzy Elblągiem i Malborkiem.
  • nazwa Żuławy pochodzi od pruskiego słowa solov – wyspa, bądź też od polskiego rzeczownika „żuł”, czyli namuł, osad rzeczny
  • początki osadnictwa na Żuławach sięgają okresu od około 2500 do 1700 lat p.n.e. Potwierdzają to znaleziska archeologiczne. Pierwsi osadnicy zajmowali się najprawdopodobniej rybołówstwem lub poszukiwaniem bursztynu
  • pierwszą większą osadą był Malbork. Gród powstał nad rzeką Nogat w X wieku.
  • w średniowieczu Żuławy były terenem intensywnej kolonizacji holenderskiej – do dziś znajdziecie tu wiele pozostałości po menonitach
  • po II rozbiorze Polski w 1793 roku całe terytorium Żuław Wiślanych włączono do Prus
REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

NOCLEGI NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI