Kamień i wzgórze księcia Albrechta

Kamień i wzgórze księcia Albrechta to już historia. Dzisiaj nie ma już schodów do punktu obserwacyjnego, a kamień stoi zupełnie gdzie indziej.

Kamień pamiątkowy z 1986 roku, który znajdziecie w Mikoszewie przy głównej drodze nr 501 ma przypominać o wizycie samego księcia Albrechta. Regent Brunszwiku i członek rodziny cesarskiej wizytował dawny Nickelwalde, aby podziwiać przekop Wisły, przy którym prace zakończono rok wcześniej.

Książę Albrecht Prinz zu Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg przypłynął z wizytą na pokładzie parowca “Gottfried Hagen”. Miał zwiedzać obecne Mikoszewo i dokonać inspekcji przekopu. Ponieważ teren wokół rzeki był płaski, książę musiał przenieść się na najwyższe okoliczne wzniesienie i stamtąd obserwować nowy bieg Wisły. Na jego szczycie, na wysokości 33 metrów nad poziomem morza postawiono kamień z datą 30.08.1886 oraz nazwą – „Prinz Albrecht Hohe”, czyli wzgórze księcia Alberta.

Kamień i wzgórze księcia Albrechta dziś nie stanowią już jedności. Kamień stał na wzgórzu aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, później został przeniesiony do Mikoszewa, w okolice obecnej remizy strażackiej. Widać go wyraźnie z głównej trasy 501, przecinającej całą Mierzeję Wiślaną. Kiedy kamień znalazł się na swoim obecnym miejscu, rozebrano także schody prowadzące na wzgórze. W trakcie prac znaleziono… dokument, który informował o zakończeniu budowy kamiennych schodów na szczyt wzgórza. W dokumencie widniały także imiona i nazwiska ośmiu kamieniarzy i brukarzy.

Kamień księcia Albrechta: lokalizacja na mapach Google.

REKLAMA

ZOBACZ TEŻ

NOCLEGI W MIKOSZEWIE

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI