Zabytkowy most w Tujsku będzie jak nowy

Zabytkowy most w Tujsku będzie zamknięty we czwartek, 20 sierpnia. Nie będzie można się nim przeprawić na drugą stronę rzeki Tuga pomiędzy 7:00 a 15:00. W tym czasie dźwig osadzi tam zwodzone przęsło.

Most w Tujsku jest jedną z wielu tego typu zabytkowych konstrukcji, jakie można spotkać na Żuławach. Został zbudowany w 1935 roku, ale pod koniec wojny niemieckie wojska, naciskane przez Armię Czerwoną, wysadziły przeprawę w powietrze. W czasach PRL zabytkowy most w Tujsku został odbudowany, ale od lat 80-tych ubiegłego wieku regularnie popadał w ruinę.

Modernizacja mostu to część programy Pętla Żuławska II. Dzięki inwestycjom, między innymi remontowi mostu zwodzonego w Nowym Dworze Gdańskim, który zakończono w 2019 roku, oraz planowanej modernizacji mostu w Żelichowie, rzeka Tuga stanie się ponownie dostępna dla łodzi motorowych, kajaków, statków pasażerskich czy łodzi żaglowych.

REKLAMA

Ten sam cykl inwestycyjny zakłada także remont jednej z największych atrakcji architektonicznych w okolicach – obrotowego mostu na Szkarpawie, którym na drugą stronę rzeki przeprawiają się składy Żuławskiej Kolei Dojazdowej.

Fani architektury użytkowej i stalowych konstrukcji na Żuławach mają na co popatrzeć. Nieopodal remontowanego mostu w Tujsku znajdują się dwa mosty zwodzone w Rybinie, oraz wspomniany już most obrotowy, jeden z niewielu w Europie. Z kolei w Sztutowie można odwiedzić most Czterech Pancernych – legendarną budowlę, która “zagrała” w jednym z odcinków kultowego serialu.

fot. materiały prasowe


ZOBACZ TEŻ

NOCLEGI NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI