Farma wiatrowa, czyli wiatraki inaczej

Farma wiatrowa znajdująca się przy drodze z Nowego Dworu Gdańskiego w kierunku Stegny i Krynicy Morskiej na stałe wpisała się w krajobraz tej części Żuław. Budowa farmy wiatraków została zaplanowana jeszcze w 2013 roku.

Wiatraki to nierozłączna część krajobrazu Mierzei Wiślanej i Żuław. Jednak kiedy myślimy o takich konstrukcjach, zazwyczaj mamy na myśli stare, drewniane budowle, które stanęły tu kilkaset lat temu. Cóż, czasy się zmieniają, technologia idzie do przodu, więc i wiatraki wyglądają inaczej.

Farma wiatrowa pod Nowym Dworem Gdańskim to kilkanaście gigantycznych słupów uwieńczonych turbinami. Część z nich stoi na terenie powiatu nowodworskiego, część już na terenach gminy Stegna. Zwiedzając Żuławy, wpisujemy na listę punktów obowiązkowych takie perełki, jak choćby wiatrak Koźlak w Drewnicy.

FARMA WIATROWA NA KANALE PEACEFUL ADRENALINE

Wiatrak przemiałowy w Drewnicy pochodzi z 1718 roku. Unikatowa konstrukcja została wykonana w całości z drewna. Charakterystycznym elementem jest bryła dachu skonstruowana na kształt odwróconej łodzi. Oczywiście takie wiatraki już nie działają, stanowią wyłącznie pamiątkę z minionych lat. Ich miejsce zajmują nowoczesne konstrukcje, takie jak choćby farma wiatrowa między Nowym Dworem Gdańskim a Stegną. Jedno jest pewne – monumentalne konstrukcje robią nie mniejsze wrażenie, niż ich starzy, wysłużeni poprzednicy.


ZOBACZ TEŻ

REKLAMA

NOCLEGI NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI