Jak wygląda padalec? To niegroźna jaszczurka!

Warto sprawdzić, jak wygląda padalec, czy jest niebezpieczny i jak go rozpoznać. Dzięki temu unikniecie niepotrzebnych nerwów i stresu w czasie wędrówek po lasach Mierzei Wiślanej.

Padalec zwyczajny, bo tak się ten stwór nazywa, jest w rzeczywistości gatunkiem jaszczurki. Zazwyczaj mylimy go z wężem – to dlatego, że padalec jest jaszczurką beznogą. Jednak odróżnienie go od zaskrońca czy żmii będzie bardzo proste.

Przede wszystkim padalec jest mniejszy i krótszy od wspomnianych węży. Ma też zupełnie inne ubarwienie i kształt głowy, przypominający właśnie jaszczurkę. Ubarwienie padalca może być różne, ale najczęściej spotyka się odcienie brązu, szarości czy błyszczące barwy przypominające rdzę lub miedź. Większość osobników jest ubarwiona jednolicie, ale występują także odmiany ozdobione podłużnymi liniami, kreskami lub plamkami. Są one zazwyczaj ciemne lub niebieskie.  

SPRAWDŹ KANAŁ YOUTUBE NAMIERZEJE.PL

Skoro wiadomo już, jak wygląda padalec, należy powiedzieć też, że jest to stworzenie absolutnie i całkowicie bezpieczne. Żywi się w większości dżdżownicami i ślimakami, nie atakuje człowieka, nie gryzie i nie wstrzykuje jadu. Trzeba to wiedzieć, bo strach ma wielkie oczy, a padalec rzeczywiście na pierwszy rzut oka przypomina węża.

Co zrobić, jeśli spotkacie w lesie padalca? Nic. Przede wszystkim nie panikować i pozwolić mu odejść w swoją stronę. Bądźcie pewni, że ta jaszczurka boi się Was bardziej, niż Wy boicie się jej.  

CZY WIESZ, ŻE
  • padalec potrafi wykopać norę nawet na głębokości 1 metra
  • z jednego miotu rodzi się od 6 do 26 małych padalców
  • długość padalca to maksymalnie 40-50 centymetrów
  • jesienią padalce zapadają w sen zimowy. Do aktywności wracają w marcu lub kwietniu
  • w Polsce padalce są pod częściową ochroną gatunkową.

ZOBACZ TEŻ

NOCLEGI NA MIERZEI

➕ DODAJ OBIEKT LUB USŁUGĘ
➕ ZOBACZ WSZYSTKIE NOCLEGI