Kościół w Stegnie, czyli żaglowiec pod sufitem

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie jest niewątpliwie jedną z większych atrakcji turystycznych, jakie można znaleźć na całej Mierzei Wiślanej. Budowla została wzniesiona w XVII wieku, w latach 1681-1683. Wcześniej w tym samym miejscu stał gotycki kościół, który spłonął w pożarze.

Kościół w Stegnie charakteryzuje się zupełnie niespotykanym wystrojem wnętrza. Strop wewnątrz budynku pokrywa cienkie płótno o rozmiarach 35 x 18 metrów. Na płótnie znajdują się malowidła pędzla Reinholda Schneidera. Pochodzą z 1688 roku, a więc zostały stworzone zaledwie kilka lat po zakończeniu budowy kościoła. Malowidła przedstawiają między innymi sceny zmartwychwstania, sądu ostatecznego oraz wizerunki apostołów. Także Schneider zdobił swoimi malunkami ściany świątyni.

Jednak największą uwagę przykuwa zawiedzony pod stropem model łodzi żaglowej. Jego konstruktorem jest F.W. Wehlma, dzieło powstało w 1872 roku. Model żaglowca jest darem załogi i podziękowaniem za ocalenie życia.

Stegna – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie to jeden z najstarszych budynków na Mierzei Wiślanej. Czy wiecie, że cieśla Peter Kamrath za pracę przy jego budowie otrzymał 2000 florenów, 8 beczek piwa, 15 beczek Krullingu i 6 świerków?Gmina Stegna

Opublikowany przez Na Mierzeję Poniedziałek, 1 czerwca 2020

Kościół w Stegnie jest budowlą barokową, główny ołtarz stanowi kopię obrazu „Złożenie do grobu” Caravagii. Oryginał tego dzieła można oglądać w Muzeach Watykańskich.

W 1609 r. niemiecki proboszcz Georg Klein wybudował mały drewniany kościółek, który spłonął w 1676. Ocalała jedynie wieża, organy, wyposażenie ołtarza oraz dzwon z okresu wojny 13-letniej.

BUDOWA ZA SZEŚĆ ŚWIERKÓW

W miejscu starej świątyni 25 marca 1681 r. rozpoczęto prace nad budową nowej pod nadzorem Petera Willera – architekta, geodety, a także mechanika Miasta Gdańsk. Budowa barokowego kościoła, jak podają kroniki, była kosztowna. Cieśla Peter Kamrath otrzymał: 2000 florenów, 8 beczek piwa, 15 beczek Krullingu i 6 świerków. Andreas Boshe za budowę wieży otrzymał 1150 florenów oraz drewno ze starej wieży, która ocalała.

Do zakończenia II wojny światowej kościół znajdował się pod opieką ewangelików, później stał się świątynią katolicką. Po wojnie, dzięki staraniom miłośników zabytków do wieży kościoła w Stegnie wrócił dzwon z 1643 roku. Podczas działań wojennych Niemcy wywieźli go z Mierzei.

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Organowy. Imprezę organizuje Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Co roku odbywa się tu także Międzynarodowy Festiwal Organowy organizowany przez Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.


ZOBACZ TEŻ:

NOCLEGI W STEGNIE